Rezerwacja 24 367 65 00

Newsy

📽️ Filmoterapia z Sensem 💆 💆‍♂️
🎞️ "Nie opuszczaj mnie" /napisy/
Premiera 18. Stycznia

 

Filmoterapia z Sensem w Płocku!

Projekt „Filmoterapia z Sensem” ma już trzy lata! W 50 spotkaniach psychologicznych z filmem dokumentalnym wzięło udział ponad 4,5 tysiąca widzów w 4 miastach: Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Gdyni.
Do kina przychodzi się po emocje, ale również ze swoimi własnymi uczuciami - w jaki sposób połączyć te dwa światy? Podczas comiesięcznych spotkań będziemy mogli nie tylko zobaczyć dobre filmy, lecz także porozmawiać o kwestiach fundamentalnych dla naszego życia i dobrego funkcjonowania w świecie, takich jak miłość, pasja, samotność, zmiana. Polem dyskusji będą filmy z festiwalu Millennium Docs Against Gravity, które jak w soczewce skupiają ludzkie życie. Po filmach wraz z zaproszonymi gośćmi (psychologiem/terapeutą) będziemy prowadzić dyskusyjny klub filmowy, czyli rozmawiać i konfrontować wspólne emocje oraz światopoglądy. Celem cyklu jest pokazanie, w jaki sposób możemy wykorzystywać film jako narzędzie do pracy z własnymi emocjami.

Kurs filmoterapii – jak zdobyć certyfikat?

Podczas spotkań widzowie będą mieli okazję poznać, na czym polega filmoterapia i jakie narzędzia się w niej stosuje. O programie można przeczytać na: www.filmoterapia.pl. Autorką narzędzi oraz projektu Filmoterapia.pl jest Martyna Harland – psycholog Uniwersytetu SWPS, absolwentka Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich SWPS, a także Warszawskiej Akademii Filmowej, dziennikarka kulturalna w TVP.

Krok 1. Po obejrzanym filmie z cyklu Filmoterapii z Sensem wypełnij narzędzia dostępne w kinie podczas spotkania. Wersja online na stronie: http://filmoterapia.pl/wez-udzial-w-treningu-3/

Krok 2. Przyjdź na kolejny pokaz, pokaż wypełnione narzędzia i wtedy otrzymasz pieczątkę.

Krok 3. Certyfikat otrzymuje osoba, która zobaczyła 5 filmów z cyklu, wypełniła do każdego z nich narzędzia i zebrała pieczątki.

 

Nie opuszczaj mnie
(napisy)

18 stycznia, 18:15

reżyseria: Jin Mo-Young
kraj produkcji: Korea Południowa
czas filmu: 1 godz. 26 min

Temat:
„Jak budować bliskość przez (na) długie lata?”

 

98-letni Jo Byeong-man i 89-letnia Kang Kye-yeol są małżeństwem od 76 lat. Mieszkają w górskiej wiosce Hoengseong w prowincji Gangwon w Korei Południowej. Spłodzili razem dwanaścioro dzieci, pogrzebali szóstkę z nich, ale ich relacja wciąż pełna jest młodzieńczej radości i czułości. Bliźniaczo podobne stroje, które noszą, codzienne żarciki, jakimi się raczą, ale przede wszystkim ogromna miłość uczyniły z nich bohaterów koreańskiej telewizji, a powstały w konsekwencji film pełnometrażowy stał się największym sukcesem komercyjnym w historii południowokoreańskiego kina dokumentalnego.
Głównym wątkiem tej historii jest miłość starszych ludzi, zaś osnową – zmieniające się pory roku i dostosowane do nich czynności gospodarskie. Grabienie liści, odśnieżanie podwórka, zbieranie chrustu na opał, przygotowywanie posiłków z dostępnych produktów – zajęcia powtarzane od lat, z roku na rok stają się coraz trudniejsze do wykonania. Z miesiąca na miesiąc Jo Byeong-man słabnie coraz bardziej, a jego ukochana żona nie może mu pomóc.
Reżyser towarzyszy parze przez 15 miesięcy, dokumentując codzienne rytuały, gdyż tylko to może zrobić wobec zbliżającego się pożegnania, wyznania miłości i bezsiły. W swoim filmie nie zadaje pytania o granice medium i możliwości filmowego obrazowania śmierci. Obserwuje swoich bohaterów z pewnego dystansu, tak by najbardziej intymna i osobista przestrzeń pozostała tylko dla nich. I pomimo że wszystko tu jest realne, postaci, zdarzenia, bezradność i ból, ta historia wykracza poza współczesność i przenosi się w wieczny bezczas mitu.

W dyskusji weźmie udział:

Anna Uściłowska - psychoterapeutka związana z Laboratorium Psychoedukacji. Prowadzi psychoterapię indywidualną oraz grupową w podejściu psychodynamicznym, zarówno długo-  jak i krótkoterminowym. Interesuje się szczególnie integracją w psychoterapii, emocjami, a także powiązaniami ciała i umysłu. Tłumaczka szkoleń oraz literatury dla psychoterapeutów. Posiada certyfikat psychoterapeuty Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz European Association for Psychotherapy.
Spotkanie poprowadzi Anna Dymek – absolwentka polonistyki i nowego filmoznawstwa. Ceni kino stawiające pytania, które zostawia w widzu emocjonalny ślad i jest inspirujące intelektualnie.

Organizator: Against Gravity, Millenium Docs Against Gravity Film Festiwal
Partnerzy: Magazyn SENS, Filmoterapia.pl, Chillizet, NoveKino Przedwiośnie


x

Newsy

y

Polecamy również

Fighter

Najgorętsze nazwiska ostatnich lat, idole i gwiazdy frekwencyjnych hitów – Piotr Stramowski i Mikołaj Roznerski w zaciętych zmaganiach, których zwycięzca może być tylko jeden! Film...
akcja/dramat/sportowy

Król Lew - dubbing

Historia Króla Lwa to jedna z najpiękniejszych opowieści w dziejach kina. Po 25 latach od premiery kultowej animacji Jon Favreau ponownie zabiera widzów na afrykańskie sawanny... Simba jest...
animowany/familijny/przygodowy

Król Lew - napisy

Historia Króla Lwa to jedna z najpiękniejszych opowieści w dziejach kina. Po 25 latach od premiery kultowej animacji Jon Favreau ponownie zabiera widzów na afrykańskie sawanny... Simba jest...
animowany/familijny/przygodowy

Młody geniusz i kłopotliwe wynalazki - dubbing

Jedna z najdroższych francuskich produkcji ostatnich lat! Zwariowane przygody szalonego konstruktora i wynalazcy, którego pomysły rozbawiają i zadziwiają wszystkich dookoła. „Genialny...
komedia

Baner