Rezerwacja 22 839 23 65

Zimowa eksploracja Himalajów przez Polaków

Zimowa eksploracja Himalajów przez Polaków
o

Zimowa eksploracja Himalajów przez Polaków

c

Opis filmu

Zapraszamy we wtorek, 19 marca o godz. 19.00 na spotkanie “Zimowa eksploracja Himalajów przez Polaków”.

Bilety 25 zł.

Spotkanie z Krzysztofem Wielickim - jednym z najwybitniejszych polskich wspinaczy i himalaistów. W 1977 roku wszedł północnozachodnim filarem na Kohe Szachaur w Hindukuszu, a dwa lata później przeszedł zachodnią ścianę Annapurny Południowej. 17 lutego 1980 roku dokonał – wraz z Leszkiem Cichym – pierwszego w historii zimowego wejścia na Mount Everest. W kolejnych latach „dołożył” do tego pierwsze zimowe wejścia na Kangczendzongę (1986r.) oraz na Lhotse (1988r.). Chociaż nie uważał się nigdy za samotnika, to właśnie indywidualne, świetne stylowo wejścia w najwyższych górach świata stały się jego „znakiem rozpoznawczym”. Oprócz Broad Peak i Lhotse Wielicki zdobył solowo jeszcze cztery inne ośmiotysięczniki: Dhaulagiri (1990r.), Sziszapangmę (1993r.), Gaszerbrum II (1995r.) oraz Nanga Parbat (1996r.). W 1996 roku skompletował Koronę Himalajów i Karakorum. Dokonał tego jako drugi Polak i piąty człowiek na świecie. W kolejnych latach kierownik zimowych wypraw: K2 (2002-2003), Nanga Parbat (2006-2007), Broad Peak (2013) oraz Narodowej Zimowej Wyprawy na K2 2017-2018.


„Musimy skończyć to, co żeśmy kiedyś zaczęli...”

W latach 1950 – 1960 trzynaście spośród czternastu dziewiczych ośmiotysięczników zostało zdobytych. Polacy z powodów politycznych nie mogli wziąć w tym udziału. Polscy wspinacze mocno odczuwali głód sukcesu i ogromną chęć wniesienia czegoś nowego do historii himalaizmu.

Prekursorem wspinaczki zimowej był Andrzej Zawada. To on wraz z Tadeuszem Piotrowskim zdobył Noszak (7492 m n.p.m) w Hindukuszu Afgańskim w pełni kalendarzowej zimy w 1973 roku. Było to wówczas pierwsze wejście człowieka zimową porą tak wysoko na szczyt powyżej 7000 metrów.

W kolejnych latach polscy wspinacze zdobywali zimą pierwsze ośmiotysięczniki. Błyskawicznie przebili się do światowej czołówki wytyczając nowe drogi i kompletując kolejne rekordy. Pierwszym szczytem ośmiotysięcznym zdobytym zimą był najwyższy z nich – Mount Everest. Było to 17.II.1980 roku. Na szczycie stanęli Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy w ramach Narodowej Wyprawy kierowanej przez Andrzeja Zawadę. Polacy rzucili wyzwanie wspinaczom całego świata w konkurowaniu w ekstremalnej wspinaczce jaką jest zimowe zdobywanie gór wysokich.

Kolejne pierwsze wejścia zimowe na ośmiotysięczniki również należały do Polaków. Były to: Manaslu (1984 r.), Dhaulagiri i Cho-Oyu (1985 r.), Kangchendzonga (1986 r.), Annapurna (1987 r.) Lhotse (1988 r.).
Następne zimowe wejście na Shisha Pangmę miało miejsce dopiero w 2005 roku. Dokonali tego Polak – Piotr Morawski i Włoch Simone Moro. Znów upłynęło kilka lat, zanim Polacy zdobyli kolejne szczyty tj. Gasherbrum I (2012 r.), oraz Broad Peak (2013). Trzy szczyty: Makalu (2009 r.) i Gasherbrum II (2012 r.) i Nanga Parbat (2016 r.) zdobyli wspinacze innych krajów.

W Himalajach i Karakorum mamy trzynaście ośmiotysięczników zdobytych zimą i jeden piękny szczyt, który nie zostały jeszcze zdobyty - K2. Cóż... Trzeba ruszać! Ktoś musi tego dokonać. I na pewno warto, żeby tę wspaniałą eksplorację zimową dokończyli Polacy, którzy w dorobku mają już dziesięć pierwszych zimowych wejść na ośmiotysięczniki - mówi Krzysztof Wielicki.

-------

Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu IN MUNDO „Góry” w kinie Wisła. Cykl realizowany jest we współpracy z Polskim Związkiem Alpinizmu, Programem Polski Himalaizm Zimowy oraz Fundacją Himalaizmu Polskiego im. Andrzeja Zawady.
Na wydarzenie nie obowiązuje rezerwacja biletów.
Zakup biletów w kasie kina Wisła albo online.
 

a

Seansey

Polecamy również

Ból i blask

„Ból i blask” to arcydzieło (Gazeta Wyborcza), najlepszy i zarazem najbardziej osobisty film hiszpańskiego mistrza od lat (The Hollywood Reporter), najpiękniejsza celebracja miłości...
dramat

Był sobie pies 2 - przedpremiera

Marcin Dorociński znów użycza głosu najbardziej kochanemu i wyszczekanemu psu w historii kina!  Kontynuacja kinowego hitu, który w Polsce zachwycił prawie 650 tysięcy widzów w...
familijny/komedia/przygodowy

Tajemnica Ojca Pio

Sam dla siebie jestem tajemnicą. św. Ojciec Pio O św. Ojcu Pio wiele już napisano i powiedziano. Czy są jeszcze fakty, które powinny ujrzeć światło dzienne?Tajemnica  Ojca ...
dokument