Rezerwacja 22 839 23 65

Newsy

Spotkania podróżnicze IN MUNDO: "Wszechmogący. Człowiek, który wymyślił Himalaje" - spotkanie o Andrzeju Zawadzie. Piotr Trybalski 8.12 godz. 19:00

 

 
 
Spotkania Podróżnicze In Mundo zapraszają do Kina Wisła.
Przed nami X-ty jubileuszowy sezon.
 
Nasi widzowie zapewne pamiętają, cieszące się ogromnym zainteresowaniem Spotkania o Górach w naszym kinie. Z największymi himalaistami zdobywaliśmy wtedy najbardziej wymagające szczyty. Od zeszłego roku zabieramy was także w inne ciekawe zakątki świata, podróżujemy z niebanalnymi autorami, pokazujemy ich wyprawy i nierzadko wspaniałe wyczyny.
 
Tegoroczny cykl spotkań, który rozpoczynamy w drugiej połowie października to jednocześnie sprezentacje o tematyce wybitnie górskiej jak i również te, o zdecydowanym podróżniczym charakterze. Spotykamy się zawsze we czwartki o godzinie 19.00.
 
Program:
 
20 października Góry w cieniu życia – spotkanie z Januszem Majerem oraz Dariuszem Jaroniem
27 października Trawers Grenlandii – Łukasz Supergan
2 listopada Nie tylko Mount Everest – Góry Świata Leszka Cichego
17 listopada Sri Lanka na trzech kołach – Marta Owczarek i Bartek Skowroński – “Byle Dalej”
24 listopada Zanzibar – gdzie Afryka spotyka się z Orientem – Beata Lewandowska-Kaftan
1 grudnia -Ola Synowiec i Arek Winiatorski – ”Stones on Travel – 12 000 km pieszo przez Ameryki”
8 grudnia Wszechmogący. Człowiek, który wymyślił Himalaje – spotkanie o Andrzeju Zawadzie – Piotr Trybalski

15 grudnia Obietnica Tiaki. O niezwykłości Nowej Zelandii i wysp Pacyfiku – Tomasz Gorazdowski
 
 
 
 
 
20 października naszym gościem będzie Janusz Majer – nestor polskiego himalaizmu. Będzie to rozmowa o górskich wartościach, cenie za podążaniem za marzeniami, wyzwaniach stojących przed Polakami po zimowym zdobyciu K2 przez Nepalczyków, etyce himalaisty, białych plamach na mapach świata. Całe spotkanie zilustrujemy zdjęciami Janusza z Jego wypraw w najróżniejsze góry świata. Spotkanie poprowadzi Dariusz Jaroń.
__
27 października ruszymy na Grenlandię razem z Łukaszem Superganem. Nasz cel to ponad 600 km marszu i przejście największej wyspy świata z zachodu na wschód. Czeka nas miesiąc samodzielnej wędrówki na nartach, z liczącymi po 60 kg saniami. Będziemy iść przez pokrywający Grenlandię lądolód, wśród śnieżnej pustki, zdani wyłącznie na własne siły.
__
Na kolejnym spotkaniu - 2 listopada – zobaczymy zdjęcia i filmiki z zimowego Everestu, drugiej góry świata K2, Mount Vinson na Antarktydzie, Mount Gunnbjorna - najwyższego szczytu Grenlandii, slajdy i film ze szczytu Kilimandżaro, film ze zdobywania Margerita w Górach Ruwenzori w Ugandzie i na koniec zdjęcia z fascynującej Islandii. Wszystko to okraszone opowiadaniami i anegdotami znanego himalaisty, wspaniałego gawędziarza - Leszka Cichego. 
__
17 listopada zabierzemy Was w szaloną podróż TUK TUKIEM przez bezdroża Sri Lanki razem z Martą Owczarek i Bartkiem Skowrońskim. Autorzy znani są naszym widzom, z kilku spotkań, które zawsze cieszyły się wielkim zainteresowaniem – z Gwatemali po Panamę, czy przez USA, Kanadę i Meksyk. Ich wyprawy możecie śledzić na http://www.byledalej.com/
___
24 listopada pozostaniemy w tropikalnym klimacie. Odwiedzimy Zanzibar – wyspę gdzie Afryka spotyka się z Orientem. Zabierze nas tam Beata Lewandowska-Kaftan, autorka książek „Afryka jest kobietą” i „Dotyk Afryki”. Wielka znawczyni Czarnego Lądu.
__
Kolejne spotkanie – 1 grudnia to opowieść o nietuzinkowej wyprawie, uznanej za Podróż Roku National Geographic Traveler. Razem z Olą Synowiec i Arkadiuszem Winiatorskim przemierzymy pieszo blisko 12 000 km. Przed nami zapis wędrówki trwającej ponad półtora roku, przez 9 krajów. To opowieść o własnych słabościach, niebezpieczeństwach drogi, pustyniach, mrozach, ruchliwych metropoliach i sięgającymi 3000 metrów przewyższeniach.
___
8 grudnia zaprosimy Was na inspirujące spotkanie poświęcone Andrzejowi Zawadzie – wyjątkowemu człowiekowi, kierownikowi polskich wypraw wysokogórskich. Od słynnej wyprawy na Kunyang Chhish, przez zimowy Everest po próbę zimowego zdobycia K2. Wszechmogący – o tym który wymyślił Himalaje. Spotkanie poprowadzi Piotr Trybalski.
 ____
Tegoroczny jesienno-zimowy sezon zakończymy 15 grudnia w Nowej Zelandii i na Wyspach Pacyfiku – Vanuatu, Samoa, czy Wyspach Cooka. Zabierze nas tam dziennikarz radia 357 – Tomasz Gorazdowski. Poza pracą, która jest również jego hobby, najchętniej podróżuje po świecie - odwiedził już ponad sto państw. Najciekawsze miejsca według niego to wierzchołek Kinabalu, wodospady Iguazú, baza pod Annapurną, rafy u wybrzeży Meksyku, a także Wielka Rafa Koralowa i bezdroża Boliwii.
 
 

Spotykamy się zawsze we czwartki o godzinie 19.00.
Cena biletu: 23 zł normalny, 19 zł ulgowy
 

___

  Zapraszamy na spotkanie:

"Wszechmogący. Człowiek, który wymyślił Himalaje" - spotkanie o Andrzeju Zawadzie

- Piotr Trybalski

czwartek, 8 grudnia, godz.19:00

 

 

Himalaista i wizjoner, lider wypraw w góry najwyższe. Wprowadził polski himalaizm na światowe salony.

Bez Zawady nie byłoby pierwszego zimowego wejścia na Everest i… nepalskiego na K2. Kim był Andrzej Zawada – człowiek, który rozpoczął zimowy wyścig na szczyty ośmiotysięczników?

“Jestem stworzony do rzeczy wielkich” – pisał w latach pięćdziesiątych XX wieku. Studiował fizykę i marzył, by zapisać się w historii.

Przypadkowy – jak by się wydawało – kontakt z Klubem Wysokogórskim przerodził się w wielką pasję i misję: wyrwać polski alpinizm z niemocy komunistycznego ustroju, otworzyć dla Polaków Himalaje.

W 1971 roku poprowadził pierwszą polską wyprawę w Karakorum, która zdobyła dziewiczy, blisko ośmiotysięczny Kunyang Chhish. A potem wydarzyło się coś, co zadziwiło wszystkich. Wbrew opinii pierwszego zdobywcy Everestu, Edmunda Hillary’ego, że „zimą nie da się przeżyć powyżej 7000 m”, Andrzej Zawada i Tadeusz Piotrowski stanęli na wierzchołku Noszaka (7492 m n.p.m.). Od tej chwili historia alpinizmu miała być pisana od nowa. I była. Z zimowych wspinaczek Zawada postanowił zrobić lejtmotyw polskiej szkoły himalaizmu.

Charyzmatyczny i przebojowy syn konsula RP i wnuk powstańca styczniowego zręcznie lawirował w PRL-owskiej rzeczywistości, próbując zdobyć uznanie dla własnych pomysłów, wówczas uznawanych za zupełnie szalone.

Przełomowy okazał się rok 1980. Pod wodzą Zawady Polacy jako pierwsi stanęli zimą na ośmiotysięczniku i to od razu najwyższym – Mount Evereście. A potem na kolejnych, przez lata całkowicie monopolizując zimowe wspinaczki w Himalajach.

Jeżeli alpinista pomyśli sobie, że zimą na Everest nie można wejść, to myśl taka nie daje mu spokoju, dopóki nie spróbuje. W człowieku zawsze był pęd poznawczy, prowokujący do stawiania pytań, po czym następowała próba odpowiedzi. To chyba leży u podstaw potęgi umysłu ludzkiego – twierdził Zawada.

“Wszechmogący” to historia człowieka, bez którego nie byłoby sukcesów Krzysztofa Wielickiego i Leszka Cichego, Macieja Berbeki i Jerzego Kukuczki, zimowego programu Artura Hajzera. Andrzej Zawada był tym, który tchnął w serca polskich himalaistów nadzieję i pokazał, jak być dumnym zarówno z siebie, jak i z ojczyzny.

Piotr Trybalski – dziennikarz, fotograf, podróżnik i pisarz. Podróżuje by dziwić się światu, pytać, próbując zrozumieć. Fotografował i pisał o Kubie i Mali, Indiach i Islandii, Malediwach i Pakistanie, Wenezueli i Abchazji, Nepalu i USA. Zdobył tytuł „Travel Photographer of The Year”, nagrody i wyróżnienia w konkursach URBAN Street Photo, Leica Street Photo, Grand Press Photo, konkursie fotograficznym National Geographic. Jest autorem książek, m.in. „Fotograf w podróży”, „Ja, pustelnik – biografia Piotra Pustelnika, „Wszystko za K2″, “Gdyby to nie był Everest…”, “Wszechmogący. Człowiek, który wymyślił Himalaje. Biografia Andrzeja Zawady”, publikował m.in. w Outside Magazine, National Geographic, Polityce, Przekroju, Podróżach, Travelerze. Prowadzi warsztaty fotografii podróżniczej w Polsce i za granicą, i bloga http://fotografwpodrozy.pl.

 

x

Newsy

y

Polecamy również

Biała odwaga

Miłość, zdrada i poświęcenie w historii dwóch podhalańskich rodów wystawionych na najtrudniejszą próbę podczas niemieckiej okupacji. Czy miłość okaże się silniejsza niż więzy...
dramat/wojenny

Diuna: Część druga - napisy

Diuna: Część druga ukazuje imponującą podróż Paula Atrydy, który zawiera sojusz z Chani i Fremenami. Jednocześnie wkracza na wojenną ścieżkę, pałając żądzą zemsty na spiskowcach,...
science-fiction

Miłość bez ostrzeżenia - napisy

Mieszkający w najbardziej inspirującym mieście świata kompozytor przechodzi kryzys - musi napisać operę, która zachwyci cały Nowy Jork. Sprawa nie jest prosta - zblazowana śmietanka...
komedia/romantyczny

Powołany 2

Utalentowany plastycznie Arek doznaje miłosnego zawodu. Wyładowując złość, niszczy ogrodzenie przypadkowego domu. Na jego nieszczęście świadkiem wydarzenia jest ksiądz, który przyjaźni...
dokument fabularyzowany

Baner