Rezerwacja 22 839 23 65

Serdecznie zapraszamy na wyjątkowe pokazy Slajdów z Podróży w kinie Wisła.

program dostępny jest na stronie http://www.kino.waw.pl


cena biletów wynosi 18 zł

20.01.2019

GODZINA 12:30

 Hajastan - w cieniu Araratu

Beata, Konrad i Mikołaj Tulej

Ormianie to potomkowie legendarnego Hajka praprawnuka Noego. Na świętej dla Ormian górze Ararat po wielkim potopie osiadła biblijna arka. Jako pierwsi na świecie ustanowili chrześcijaństwo religią państwową. Posługują się własnym alfabetem złożonym z 39 liter. Od wieków ktoś ich atakuje i podbija: Persowie, Arabowie, Turcy czy Imperium Rosyjskie. Mimo trudów historii, przeżytej rzezi dokonanej przez Imperium Osmańskie, nieustannie trwającego konfliktu o Górski Krabach, czy rozproszenia diaspory po całym świecie, Ormianie są niezwykle gościnnym i otwartym narodem. Przy tym są z siebie bardzo dumni i zjednoczeni wyznają dewizę: „jeden naród, jedna kultura”.

17.02.2019

GODZINA 12:30

Iran - Aszura kobiecym okiem
Natalia Mileszyk

 
„Tak, wrócę do Polski i powiem wszystkim spotkanym, że tu jest bezpiecznie” – obiecuję Ahmadowi popalającemu wodną fajkę – „że to, co mówi się w mediach, dalekie jest od rzeczywistości, a perska gościnność nie ma granic. I że będąc kobietą, spakowałam po prostu plecak i ruszyłam w drogę”.
Nikt nigdy nie zapytał mnie, jakiego koloru jest Bóg. Do momentu, kiedy nie przekroczyłam granicy Iranu. A był to tylko jeden z momentów, kiedy Irańczycy sprawili, że zabrakło mi słów... Moja opowieść będzie więc historią o tych wszystkich, których poznałam – młodych i starych, mężczyznach i kobietach, religijnych i ateistach. Ludziach niesamowicie ciekawych świata.
W Iranie byłam dwukrotnie w czasie Aszury – jednego z największych szyickich świąt. Byłam na modlitwach, ulicznych wiecach, historycznych inscenizacjach. Byłam też w domach, gdzie razem gotowaliśmy w wielkim kotle jedzenie dla wszystkich sąsiadów. Jednak moja historia to nie opowieść spod znaku atrakcji turystycznych i zabytków – raczej spod znaku chusty na włosach i patrzenia w oczy.


03.03.2019

GODZINA 12:30
Po dwóch stronach Kaukazu - Rosja i Gruzja
Anna Kwitowska
 
Kaukaz – ten niezwykły łańcuch górski, a zarazem region historyczno - geograficzny oddzielający Europę od Azji, przez lata odkładaliśmy na „podróżniczą emeryturę”. Zawsze było gdzieś dalej, gdzieś wyżej.. W końcu, w  wyniku splotu różnych okoliczności odwiedziliśmy ten kawałek świata. Złapało nas i nie chce puścić. Byliśmy już trzy razy - na rowerach, z plecakami i z dzieckiem na plecach - i na pewno nie raz tam wrócimy.

Kaukaz okazał się niezwykle różnorodny. Można tu liczyć zarówno na dzikie góry i wędrówkę bez szlaku, jak i na trekking wygodną ścieżką od wioski do wioski. To także walka z państwową biurokracją, ale i spotkania z serdecznymi mieszkańcami tego regionu. Szczególnej gościnności zaznać można przemierzając rowerem gruzińską prowincję, gdzie w każdej dolinie zapewniano nas, że to najpiękniejsze miejsce w całym  Kaukazie. A my do dzisiaj nie możemy rozstrzygnąć, kto miał rację.

 

17.03.2019
GODZINA 12:30
Mozaika latynoamerykańska. Boliwia, Peru, Ekwador, Bartek Rubik

Religia w Ameryce Łacińskiej to sfera życia, która przybysza z Europy już przy pierwszym kontakcie fascynuje i zaskakuje synkretyzmem – chrześcijaństwo przywiezione przez kolonizatorów przeplata się tu z wierzeniami rdzennej ludności oraz animistycznymi rytuałami z Czarnej Afryki. Podczas pokazu Bartek Rubik zaprezentuję wybrane święta, rytuały i wierzenia, których był świadkiem podczas swoich podróży.
W Boliwii weźmiemy udział w festiwalu Tinku, podczas którego w osobliwy sposób składa się ofiarę dla Pachamamy (Matki Ziemii). W La Paz odwiedzimy targ czarowników, a w Potosi zagłębimy się w czeluści kopalni srebra. W Peru wyruszymy na trekking w odludnych górach Cordillera Huayhuash, odbędziemy także pielgrzymkę Senor de Qolloriti podczas której mieszkańcy oddają cześć apus - duchom gór zamieszkującym wysokie lodowce. W Ekwadorze weźmiemy udział w szalonej fieście Mama Negra. Na koniec, w brazylijskim Salvador de Bahia przyjrzymy się mistycznym ceremoniom candomble. 

Bartek Rubik – z zamiłowania fotograf dokumentujący zwyczaje i tradycje mieszkańców w różnych zakątkach świata. Tematem jego fotoreportaży są przede wszystkim ceremonie, rytuały oraz festiwale religijne i kulturowe. Najchętniej wraca do Peru, Boliwii, Indii oraz Etiopii.


 

 

x

Newsy

y

Polecamy również

Maria, królowa Szkotów - przedpremiera

„Maria, królowa Szkotów” to zapis trudnego życia charyzmatycznej Marii Stuart. W wieku 16 lat stała się królową Francji, w wieku 18 owdowiała, czując silną presję otoczenia, by...
biograficzny/dramat/historyczny

Chłopiec z burzy

Zabawna, wzruszająca i mądra opowieść o niezwykłej przyjaźni, która daje siłę na całe życie. Laureat Oscara GEOFFREY RUSH w ekranizacji jednej z  najpiękniejszych powieści dla...
familijny/przygodowy

Faworyta - przedpremiera

Najnowszy film Yorgosa Lanthimosa („Lobster”, „Zabicie świętego jelenia”), wyróżniony 5 nominacjami do Złotych Globów, Nagrodą Publiczności na festiwalu Camerimage...
biograficzny/historyczny

Vice

Film przedstawia losy Dicka Cheneya, który był wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych w czasie obu kadencji George’a W. Busha.
biograficzny/dramat

Baner