Rezerwacja 22 839 23 65
15. WPFG: Filmy 1
o

15. WPFG: Filmy 1

c

Opis filmu

No Trace Tatra
Polska 2018, reż. Bartek Solik, 31’

W październiku 2017 roku podróżnik Marek Kamiński obszedł Tatry dookoła. W osiem dni pokonał pieszo dwieście kilometrów przez Podhale, Orawę, Liptów i Spisz. Spotkał się z ponad dwudziestoma osobami na różne sposoby związanymi z Tatrami, żeby porozmawiać o problemach, które dotyczą gór i terenów wokół nich. Wszystko pod hasłem No Trace – bez śladów w przyrodzie. Jednym z efektów wędrówki jest ten film Bartka Solika, wyprodukowany przez Tatrzański Park Narodowy.

Dziewiąty w drodze na Everest
Polska 2018, producent Miłka Raulin, 20’

Ile kosztuje nasze życie na wysokości 8000 metrów n.p.m.? Czy naprawdę można liczyć na swojego Szerpę w strefie śmierci? Czym okupuje się zdobycie najwyższej góry świata? „Dziewiąty w drodze na Everest” to film o wyzwaniu, odwadze i o trudach wspinaczki. To historia Krzysztofa, który zrezygnował ze swojego marzenia, aby ratować życie drugiego człowieka. Dokonał tego, zmagając się z zimnem, brakiem tlenu i gigantycznym zmęczeniem. Była to najprawdopodobniej pierwsza samodzielna akcja ratownicza na wysokości 8400 m. n.p.m. „Dziewiąty…” to historia o wielkich marzeniach i cenie, jaką trzeba zapłacić, ratując swoje lub czyjeś życie.

Miłka Raulin, producentka filmu mówi: Krzysztofa poznałam w Namche Bazar, wiosce w Nepalu położonej na wysokości 3400 m. n.p.m. To dzięki niemu zrozumiałam, że aby zdobyć ostatni szczyt z Korony Ziemi, muszę być znakomicie przygotowana, a moje życie mogę powierzyć jedynie ludziom, których priorytetem będzie bezpieczeństwo.

Ten film to historia dwojga ludzi, których połączyła pasja do gór oraz wielkie wyzwanie.

Mira
Hong Kong 2016, reż. Lloyd Belcher, 42’


Pochodząca z małej nepalskiej wioski Mira marzy o odniesieniu wielkiego sukcesu w sporcie - ma zamiar zostać uznaną na świecie biegaczką górską. Jedzie do Katmandu, by tam pracować i trenować. Gdy pieniądze na utrzymanie kończą się, jest już zdecydowana wracać do swojej wioski. Wtedy przypadkiem poznaje biegacza, który opowiada jej o długodystansowym biegu po okolicznych wzgórzach. Mira nie tylko wygrywa zawody, ale także zaczyna zdawać sobie sprawę, że ciężkie życie w górskich warunkach doskonale przygotowało ją do tego rodzaju biegów. Ten krótki i barwny dokument nakręcony w Hongkongu, Nepalu i Australii opowiada o drodze Miry do celu, który dziewczyna osiąga w iście sprinterskim czasie.

Korona Polski boso
Polska 2018, reż. Darek Załuski, 25’

Korona Gór Polski zatwierdzona została 13 grudnia 1997 r. na specjalnym spotkaniu zwołanym przez redakcję czasopisma „Poznaj swój kraj”, inaugurującym jednocześnie powstanie Klubu Zdobywców Korony Gór Polski. Od tego momentu regularnie padają rekordy szybkości zdobywania wszystkich 28 wierzchołków latem oraz zimą. Nasz projekt zakłada pierwsze w historii przejście korony boso. Mamy do pokonania 28 szczytów, około 12 000 m do góry i 250 km marszu oraz 1800 km samochodem. Przy dobrych warunkach pogodowych cała akcja będzie trwała 10 dni, czyli średnio 3 wierzchołki na dobę. Droga jest dużym wyzwaniem ze względu na rodzaj podłoża (leśne ścieżki, szyszki, itp.). Zazwyczaj wszystkie tatrzańskie przejścia, np. Rysy czy Orla Perć to piarg lub skała. Nawet bose wędrówki trekkingowe w górach Kaukazu nie posiadają tak zróżnicowanego podłoża. Zdecydowałem się na kontynuację wędrowania po górach boso i jako kolejny cel obrałem bardzo wymagającą drogę przez 28 szczytów Korony Gór Polskich – mówi bohater filmu, Janek Penz.[IW1] Chodzenie boso po górach wzmacnia moją mentalność, psychikę i odporność na ból, a każdy krok postawiony stopą bez dodatkowej izolacji z podłożem ma dla mnie również znaczenie mistyczne, wprowadza w moje życie naturalność w obcowaniu z naszą planetą.

a

Seansey

Polecamy również