Rezerwacja 22 839 23 65

Newsy

Rekolekcje filmowe: "Zieja"

W wybrany wtorek miesiąca zapraszamy na film o bliskości, pojednaniu i poszukiwaniu sensu

Kolejne spotkanie z cyklu FILMOWE REKOLEKCJE

O NOWYM TEMINIE POINFORMUJEMY PAŃSTWA WKRÓTCE!

bilety 18zł

prelekcję przed filmem wygłosi O. dr Marek Kotyński, 

film:

"ZIEJA"

____________________________________________________________________________________________________________________________________

Zapraszamy na pokaz filmu "Zieja"- historię niezwykłego życia księdza Jana Ziei, duchownego, działacza społecznego, tłumacza, publicysty i pisarza religijnego. Prelekcję przed filmem wygłosi o. dr Marek Kotyński.  Bilety wkrótce będą dostępne w sprzedaży!

 


 

reżyseria: Robert Gliński
 produkcja: Polska
 premiera filmu: 13 marca 2020

 

 Lata 70-te. Major SB chce "kupić" naiwnego księdza Zieję i zrobić z niego agenta, który skompromituje opozycję. Przesłuchania księdza stają się naturalnym pretekstem do wędrówki przez historię Polski wieku dwudziestego - od wojny bolszewickiej 1920 roku, przez II wojnę światową, aż do czasów współczesnych. Okazuje się, że naiwny ksiądz Zieja to mądry buntownik. Nie godził się na świat, w którym żył. Wyprzedzał swoją epokę. Samotna wędrówka bez paszportu do Rzymu w latach 30-tych, była myśleniem o Unii Europejskiej. Udzielenie katolickiego pogrzebu samobójczyni (w latach 20-tych ubiegłego wieku), to sprzeciw wobec kościelnych reguł. Głoszenie hasła "nigdy nie zabijaj nikogo, nawet swoich wrogów" w czasie II wojny światowej było sprzeciwem wobec mitów patriotycznych i zapowiadało modne później postawy pacyfistyczne. Zieja stawiał na szali swoje życie i wolność, w imię wyznawanych wartości moralnych, etycznych i religijnych. Film "Zieja" wyrasta z nurtu polskiego katolicyzmu, który jest oparty na wysokich standardach etycznych, ubóstwie i tolerancji oraz szacunku i miłości do drugiego człowieka.

Prelekcję przed filmem oraz rozmowę po filmie poprowadzi o. dr Marek Kotyński