Newsy
Spotkania Filmowe - w czwartki 20:15
Czwartkowe Spotkania Filmowe prowadzi dr Piotr Zdunkiewicz, absolwent Akademii Filmowej przy Filmotece Narodowej w Warszawie.
Projekcję poprzedza krótkie wprowadzenie. Po seansie odbywa się dyskusja na temat filmu.
1 MAJA: WUJEK FOLIARZ
reżyseria: Michał Tylka
Pełnometrażowa kontynuacja shorta „Fanatyk”, ekranizacji słynnej pasty o ojcu - fanatyku wędkarstwa, autorstwa Malcolma XD. Inspiracją do powstania filmu była kolejna pasta internetowa, tym razem o wujku foliarzu, który przepowiada upadek cywilizacji.
Kuba uczestniczy w obowiązkowej terapii uzależnień, gdy zostaje porwany przez swojego ekscentrycznego wujka – fanatyka teorii spiskowych, wierzącego w bliski koniec świata. Wujek ze swoją ekipą dziennikarzy kanału „Prawda TV” chce wciągnąć go w swój tajny plan udowodnienia, że wybory na burmistrza zostały sfałszowane. Kuba, początkowo sceptyczny wobec obsesji wujka, odkrywa, że wsi grozi prawdziwa katastrofa ekologiczna i decyduje się działać. Dodatkowo sytuację komplikuje dawna miłość, Gośka. Wszystko to zmusza go do wzięcia spraw w swoje ręce i podejmowania decyzji, przed którymi do tej pory uciekał.
W rolę Kuby ponownie wciela się Mikołaj Kubacki („Apokawixa”). W obsadzie znalazły się też największe gwiazdy polskiego kina. Tytułowego wujka zagrał Adam Woronowicz („Teściowie”, „Mayday”, serial „The Office”). W rolach dziennikarzy kanału „Prawda TV” zobaczymy Katarzynę Figurę (która wraca na ekrany w kreacji na miarę tej z „Kilera”), Michała Sikorskiego (serial „1670”, „Sonata”) i Andrzeja Grabowskiego („Pitbul”, „Sezony”). W burmistrza wcielił się Piotr Adamczyk („Mayday”, „Listy do M”), a Kamila Urzędowska (“Chłopi”) zagrała pierwszą miłość Kuby. W filmie pojawi się również Marian Dziędziel („Moje córki krowy”) w roli, która nie będzie zaskoczeniem dla fanów „Fanatyka” oraz znakomity jak zawsze Piotr Cyrwus.
8 MAJA: NASIENIE ŚWIĘTEJ FIGI
reżyseria: Mohammad Rasoulof
Jeden z najważniejszych i najgłośniejszych filmów tegorocznego sezonu nagród. Nominacja do Złotego Globu w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, oscarowa shortlista, zwycięzca Nagrody Specjalnej Jury oraz bezkonkurencyjnie najlepiej oceniony film festiwalu w Cannes, laureat Nagrody Publiczności na festiwalu San Sebastian oraz zdobywca dziesiątek innych wyróżnień i nagród. Okrzyknięty „absolutnym arcydziełem”, trzymający w napięciu, poruszający i wciągający jak najlepsze filmy Davida Finchera.
Dwie dorastające siostry na co dzień zajmują się szkołą, przyjaciółmi i domowymi obowiązkami. Wszystko się zmienia, gdy ich ojciec niespodziewanie awansuje na sędziego śledczego. Wraz z finansowymi korzyściami i awansem społecznym, pojawiają się nowe zasady i obowiązki. Ich surowość i restrykcyjność budzi w dziewczynach sprzeciw. Atmosfera w domu gęstnieje, a sytuacja dodatkowo się pogarsza się, gdy znika służbowa broń ojca. Z dnia na dzień cała rodzina znajduje się w poważnym niebezpieczeństwie.
15 MAJA: INNEGO KOŃCA NIE BĘDZIE
reżyseria: Monika Majorek
Zwycięzca plebiscytu publiczności w kategorii „film fabularny” 40. Warszawskiego Festiwalu Filmowego. „Innego końca nie będzie” to pełna szczerych emocji opowieść o nadziei na przyszłość, odbudowie rodzinnych relacji i sile wspomnień. Na ekranie zobaczymy gwiazdę serialu „Morderczynie” – Maję Pankiewicz, czterokrotną laureatkę Orłów – Agatę Kuleszę, docenionego przez widzów serialu „1670” Bartłomieja Topę, a także Sebastiana Delę („#BringBackAlice”), Cezarego Łukaszewicza („Chłopi”) i Klementynę Karnkowską („Wyrwa”).
Po dłuższej nieobecności, Ola, najstarsza z trójki rodzeństwa, postanawia wrócić w rodzinne strony. Chociaż na pierwszy rzut oka wszystko wygląda znajomo, to w rzeczywistości życie jej bliskich ruszyło dalej. Mama ma nowego partnera, w garażu brakuje ulubionego samochodu taty, a rodzinny dom wkrótce ma zostać sprzedany. Relacje z bratem, siostrą i matką są dalekie od ideału. Ola wie, że to ostatni moment, aby pogodzić się z przeszłością i zacząć żyć na nowo. Pomogą w tym pełne ciepłych wspomnień rodzinne kasety video i zdjęcia znalezione na strychu.
22 MAJA: THE LAST SHOWGIRL
reżyseria: Gia Coppola
Wielki comeback i wreszcie rola na miarę talentu Pameli Anderson. Na ekranie towarzyszą jej Jamie Lee Curtis (Oscar dla aktorki drugoplanowej za „Wszystko wszędzie naraz”), Kiernan Shipka („Twisters”, „Kod zła”) oraz Dave Bautista („Diuna”, seria „Strażnicy Galaktyki”).
Shelly (Pamela Anderson) czuje się w szczytowej formie, jednak świat postrzega ją – kobietę po pięćdziesiątce – jako kogoś, kto lata swojej świetności ma dawno za sobą. Swoją pracę traktuje nie tylko jako formę rozrywki, ale przede wszystkim pasję oraz sztukę, korzeniami sięgającą do francuskiej burleski. Liczące sobie trzy dekady show ma jednak zniknąć z afisza i zostać zastąpione nową formułą z młodszymi tancerkami. Shelly staje więc przed dylematem: co zrobić dalej ze swoim życiem, skoro jej największy atut – ciało – przestało być atrakcyjne? Może to szansa, aby naprawić nadszarpnięte relacje z córką? Jak jeszcze raz pokazać światu, na co ją stać?
29 MAJA: KONFUZJA + SPOTKANIE Z TWÓRCAMI FILMU
reżyseria: Kacper Anuszewski
HISTORIA ZAINSPIROWANA AUTENTYCZNYMI WYDARZENIAMI.
Igor (Kacper Anuszewski) to Warszawski taksówkarz, który dorabia przewożąc dostawy narkotyków dla Rzeźnika - lokalnego gangstera (Andrzej Grabowski). Oprócz kolegi Darka (Łukasz Dedyński) Igor nie ma znajomych. Jest samotny, małomówny i skryty. Zaprzyjaźnia się z 10-letnią Julią (Zuzanna Wieleba) córką Ewy - znajomej dilerki (Katarzyna Baran), którą czasami odwozi do szkoły.
W okolicy dochodzi do zaginięcia dzieci, a Igora zaczyna obserwować komisarz śledczy Zadra (Michał Milowicz). Wszystko dodatkowo zaczyna się komplikować kiedy Igor dostaje zadanie przewiezienia dwóch tajemniczych walizek, a Ewa zostaje odnaleziona martwa.
5 CZERWCA: UKRYTY MOTYW
reżyseria: Gustav Möller
Nowy film twórcy pamiętnych „Winnych”, to wciągający, mroczny thriller, który trzyma w napięciu do ostatniej minuty. To gęsta od emocji opowieść o pragnieniu zemsty silniejszym niż sprawiedliwość, rewelacyjnie poprowadzona przez reżysera, Gustava Möllera. Główną bohaterkę – kobietę pod presją, w sercu męskiego świata – przejmująco gra Sidse Babett Knudsen, gwiazda duńskiego kina znana m.in. z „Club Zero” i seriali „Rząd” oraz „Westworld”.
Eva (Knudsen) pracuje jako strażniczka w zakładzie karnym. Jedyna kobieta wśród mężczyzn. Nikt nie zna jej prawdziwej historii. Nikt nie domyśla się, że pod mundurem i pozornym spokojem ukrywa plan zemsty, który w ciszy pielęgnuje od lat. Misterny, chłodny, precyzyjny. Plan, który stał się jej obsesją, sensem istnienia, jedynym światłem w miejscu, gdzie rządzą przemoc i milczenie. Kiedy na oddział o zaostrzonym rygorze trafia młody mężczyzna, który zamordował kolegę z celi, Eva podejmuje decyzję, która stawia na szali całe jej dotychczasowe życie.
Zrealizowany niemal w całości w surowych wnętrzach, w półmroku, w którym łatwo jest ukryć prawdziwe intencje, „Ukryty motyw” wciąga widza w fascynującą psychologiczną rozgrywkę. Stawia go przed moralnym dylematem i każe odpowiedzieć na pytanie: czy jesteśmy zakładnikami swojej przeszłości i więźniami swoich emocji?
12 CZERWCA: APETYT NA WIĘCEJ. LA COCINA
reżyseria: Alonso Ruizpalacios
„Przy tym filmie serial „THE BEAR” wygląda jak disneyowska BAMBI” Deadline
„Majstersztyk” Rogerebert.com
„Chaotyczna symfonia” Variety
„Zmysłowa i melancholijna metafora współczesnego Nowego Jorku. „The Bear” połączone z „Menu” Marcin Radomski KINOrozmowa
Kipiąca emocjami, zrealizowana z niezwykłą błyskotliwością opowieść o burzliwych losach pracowników wielkiej nowojorskiej restauracji.
Miłość, przyjaźń, rywalizacja, zdrada, kradzież i wielkie marzenia. Te składniki, odmierzone w idealnych proporcjach, składają się na wyśmienite filmowe danie.
Zjawiskowa ROONEY MARA w najnowszym filmie reżysera nagrodzonego na FESTIWALU W BERLINIE.
Kuchnia wielkiej nowojorskiej restauracji jest jak mikrokosmos, w którym krzyżują się drogi grupy marzycieli z różnych stron świata. Ich aspiracje i pragnienia boleśnie konfrontują się z rzeczywistością zarządzanej żelazną ręką restauracji. Młoda lecz doświadczona kelnerka Julia i utalentowany kucharz Pedro muszą ukrywać swoją relację. Młodziutka Estela dopiero wchodzi w ten świat. Pracujący tu od lat Max za wszelką cenę chce udowodnić swój talent. Nonzo marzy, by sprowadzić do Nowego Jorku rodzinę. Na wszystkich z góry spogląda właściciel Rashid, dla którego liczy się tylko sprawnie funkcjonujący biznes. Gdy pewnego dnia rano, szef zmiany odkrywa kradzież, wszyscy stają się podejrzani.
26 CZERWCA: SKRZYŻOWANIE
reżyseria: Dominika Montean-Pańków
Nigdy nie wiesz, kiedy w Twoim życiu zmieni się wszystko. Jeden wypadek drogowy wywraca codzienność dojrzałego mężczyzny i uruchamia lawinę emocjonalnych zdarzeń, w które zaangażowana będzie cała jego rodzina.
Inspirowany prawdziwą historią, poruszający film ze specjalizującego się w odkrywaniu nowych talentów Studia Munka, które dało polskim widzom nagrodzoną Złotymi Lwami w Gdyni „Cichą noc” oraz obsypane wyróżnieniami obrazy „Chleb i sól” czy „Supernova”. Oprócz wybitnego Jana Englerta, na wielkim ekranie zobaczymy: dwukrotnie nagrodzoną na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych Annę Romantowską, a także Michała Czerneckiego („Każdy wie lepiej”), Aleksandrę Popławską („Listy do M. 5”), Martynę Byczkowską („1670”), Marię Kowalską („Znachor”) i Marka Kalitę („Wataha”).
Ułożone życie Tadeusza, emerytowanego ordynatora szpitala, zmienia się w mgnieniu oka, kiedy dochodzi do dramatycznego wypadku drogowego. Zamiast spokojnej i dobrze zaplanowanej „złotej jesieni życia” staje on w obliczu sytuacji, która przerasta zarówno jego jak i najbliższe mu osoby. Cień pada na jego małżeństwo, relacje z synem oraz zbliżające się wesele ukochanej wnuczki. Ponadto w życiu Tadeusza pojawi się kobieta, pod której wpływem ten zacznie podejmować zaskakujące decyzje. Z dnia na dzień atmosfera zaczyna się zagęszczać, emocje biorą górę, a przyszłość przestaje być tak pewna jak się wydawało.