Rezerwacja 24 367 65 00

Newsy

🎬 Spotkania Filmowe
🎬 Klub Filmowy
🗓️ 26. Września
🎞️ Simona
Po dyskusji odbędzie się spacer przyrodniczy

 

 

 Wyjątkowy pokaz filmowy w ramach Klubu Filmowego: Spotkania Filmowe
NoveKino Przedwiośnie w Płocku

W najbliższym Klubie Filmowym w NoveKino Przedwiośnie 26 września o godzinie 18:00 zobaczymy film „Simona” oraz spotkamy się z Michałem Książkiem.


26. września (poniedziałek) godz. 18:00


Klub Filmowy: Spotkania Filmowe
Simona

reżyseria: Natalia Koryncka-Gruz
gatunek: dokument
kraj produkcji: Polska
rok produkcji: 2022
czas filmu: 91 minut

Ida Matysek, cioteczna wnuczka Simony Kossak, jedzie do Puszczy Białowieskiej. Jako spadkobierczyni testamentu Lecha Wilczka, partnera Simony, który był autorem niezwykłych zdjęć z ich wspólnego życia w leśniczówce „Dziedzinka”, Ida ma dostęp do jego archiwum. Porządkując pozostawione przez Lecha zdjęcia, odkrywa tajemnice rodzinne, których nie była świadoma. Wraz z nią poznajemy świat magicznej, pradawnej, ale także tej współczesnej Puszczy. To opowieść o niezwykłym życiu Simony, córki, wnuczki i prawnuczki słynnego rodu Kossaków, która porzuciła Kraków i odnalazła dom z dala od cywilizacji, pracując jako psycholożka i badaczka dzikich zwierząt. To dzięki niej postrzegamy Puszczę nie jako rezerwat przyrody, ale unikalny, jedyny w swoim rodzaju, ekosystem, który istnieje od tysięcy lat. To miejsce jest schronieniem dla zwierząt, które często są już na progu wyginięcia. Z tej opowieści wyłania się postać osoby wielowymiarowej, barwnej, bezkompromisowej, radykalnej w zachowaniu i poglądach, wyprzedzającej swój czas i przez to często samotnie walczącej o dobro przyrody i budowanie społecznej świadomości związku człowieka z przyrodą. Dla Idy podróż do Puszczy jest za to powrotem do wspomnień z dzieciństwa, odkrywaniem własnych korzeni a jednocześnie spotkaniem z przodkinią wielkiego formatu, której przesłanie jest ponadczasowe.


W rozmowie udział wezmą:

Michał Książek - inżynier leśnik, poeta, pisarz-reportażysta, ornitolog i kulturoznawca, felietonista, przewodnik syberyjski i białowieski, publikował m. in. w „Polityce”, stale współpracuje z „Przekrojem”.

Debiutował reportażem "Jakuck słownik miejsca", który jest reportersko-etnograficzną relacją i słownikiem języka, którego Michał nauczył się w trakcie kilkuletniego pobytu na Syberii. Za tę książkę został nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia. Jego tom poezji "Nauka o ptakach" zdobył główny laur we Wrocławskiej Nagrodzie Poetyckiej Silesius w kategorii debiut oraz nominację do Nagrody Literackiej Nike w 2015 roku. Kolejny reportaż "Droga 816" jest zapisem podróży wzdłuż kulturowej granicy między Polską a Ukrainą – książka ta zdobyła Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii esej oraz Nagrodę Literacką Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego, nominacje do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, Nagrody im. Beaty Pawlak oraz Nagrody Literackiej m. st. Warszawy. Zbiór wierszy "Północny Wschód" wyróżniono  Orfeuszem Mazurskim w 2018 roku.

Aktywista w Obozie dla Puszczy i Inicjatywie Dzikie Karpaty, współtwórca ruchu Lasy i Obywatele. Czynny obrońca przyrody, brał udział w pokojowym proteście i blokadach sprzętu przy wycince Puszczy Białowieskiej w lipcu 2017 roku, gdzie został poturbowany przez policję. Jeździ po Polsce i pomaga lokalnym aktywistom w ochronie cennych drzew i parków, nagłaśnia takie przypadki w mediach i zgłasza naruszenie prawa organom ścigania.

Prowadzi spacery przyrodnicze i ornitologiczne w Puszczy Białowieskiej, po Zakolu Wawerskim i Lasku Bielańskim w Warszawie.

Spotkanie poprowadzi Anna Dymek - absolwentka polonistyki i nowego filmoznawstwa. Ceni kino, które zostawia w widzu emocjonalny ślad i jest inspirujące intelektualnie.

Po dyskusji odbędzie się spacer przyrodniczy, który poprowadzi Michał Książek

Bilety po 15 złotych

Do nabycia w kasach kina lub przez Internet (e-bilet)


 Wydarzenie wspierają


 

x

Newsy

y

Polecamy również

Avatar 3D

Zrealizowana z niezwykłym rozmachem - w nowej technice kina trójwymiarowego - opowieść o komandosie, który uwikłany zostaje w wojnę dwóch pozaziemskich cywilizacji.
akcja/science-fiction/thriller

Guliwer - dubbing

Uwielbiany bohater powraca by wybawić miniaturowy świat z gigantycznych kłopotów! Nadchodzi gigantyczna animowana przygoda łącząca w sobie klasyczną opowieść o słynnym Guliwerze...
animowany/przygodowy

Johnny

"Johnny" to oparta na prawdziwych wydarzeniach historia, która wzrusza i inspiruje. Opowiedziana z perspektywy podopiecznego Jana Kaczkowskiego, Patryka Galewskiego – chłopaka,...
biograficzny

Zołza

Małgorzata Kożuchowska jako „Zołza” w przewrotnej komedii opartej na ironicznej autobiografii Ilony Łepkowskiej – scenarzystki i producentki kultowych filmów i seriali...
komedia

Baner