Rezerwacja 25 640 77 66

Kino z Pasją: Everest dla każdego

dokument 71 minut
Kino z Pasją: Everest dla każdego
Kino z Pasją: Everest dla każdego
Kino z Pasją: Everest dla każdego
Kino z Pasją: Everest dla każdego
Kino z Pasją: Everest dla każdego
Kino z Pasją: Everest dla każdego
o

Kino z Pasją: Everest dla każdego

Reżyseria
Adrian Dmoch
Gatunek:
dokument
Kraj produkcji:
Polska
Rok produkcji:
2020
Czas trwania:
71 minut
c

Opis filmu

Spotkanie z Leszkiem Cichym i Januszem Kalinowskim oraz prezentacja filmu "Everest dla każdego" w reżyserii Adriana Dmocha

Projekcji filmu towarzyszyć będzie spotkanie z Leszkiem Cichym, wybitnym polskim himalaistą, Lodowym Wojownikiem, pierwszym zimowym zdobywcą Mount Everestu i pierwszym Polakiem, który skompletował Koronę Ziemi oraz Januszem Kalinowskim, legendarną postać w historii polskich biegów, współorganizatorem pierwszego w Polsce maratonu i prekursorem triathlonu, doświadczonym podróżnikiem i dziennikarzem, organizatorem wyprawy podczas której powstał film "Everest dla każdego".
Od godziny 18.00 w foyer kina Leszek Cichy będzie podpisywał swoje książki, będzie również możliwość indywidualnych rozmów z gośćmi.
 

LESZEK CICHY urodził się 14 listopada 1951 roku w Pruszkowie. Legendarna postać polskiego himalaizmu. W narodowej świadomości zapisał się jako jeden z dwóch pierwszych ludzi (wraz z Krzysztofem Wielickim), który wszedł zimą na Mount Everest (8848 m). Od tej pory zaliczany jest do grona tzw. Lodowych Wojowników. Jest również pierwszym Polakiem, który skompletował Koronę Ziemi, czyli najwyższe szczyty wszystkich kontynentów. Wspinaczkowa pasja nie stanowiła przeszkody, aby mógł rozwijać też inne talenty. Świetnie sprawdził się w roli geodety, pracownika naukowego Politechniki Warszawskiej, a później maklera, finansisty i wyśmienitego przedsiębiorcy. We współpracy z klubem Polskie Himalaje zasłynął przede wszystkim z Wyprawy Stulecia 2018 do Nepalu oraz kilkunastu wyjazdów na Islandię i do Tanzanii z głównym celem wejścia na Kilimandżaro.
W roku 1969, mając 18 lat, odbył wraz z bratem swoją pierwszą podróż w góry. Trzydniowa wycieczka w Tatry zaważyła na jego dalszym życiu. Leszek Cichy tak po latach wspomina tę przygodę: "Jedynym szczytem, na jaki wszedłem, był Kopieniec Wielki, ledwo ponad 1300 m. Ale sam widok gór był dla mnie tak fascynujący, że kiedy wracaliśmy, wiedziałem już, że będę się wspinał. Początkowe szlify w alpinizmie zdobywałem podczas przejść zimowych właśnie w Tatrach, np. na Małym Kieżmarskim Szczycie".
W tym roku został uhonorowany najwyższym wyróżnieniem Fair Play Polskiego Komitetu Olimpijskiego za „całokształt kariery sportowej i godne życie po jej zakończeniu".
 

JANUSZ KALINOWSKI to legendarna postać w historii polskich biegów (uczestnik 50 maratonów w 10 krajach i 10 supermaratonów na 100 km). Współtwórca pierwszego w kraju maratonu - Maratonu Pokoju (wspólnie z Tomaszem Hopferem, Józefem Węgrzynem i Zbigniewem Zarembą), wieloletni jego dyrektor, organizator setek imprez biegowych i triathlonowych (prekursor tej dyscypliny w Polsce) – większość o charakterze edukacyjnym. Swą przygodę edukacyjną, sportową i podróżniczą rozpoczął we Wrocławiu, studiując początkowo na Akademii Wychowania Fizycznego, a potem na Uniwersytecie Wrocławskim. Na trasie Sobótka - Wrocław ustanowił rekord życiowy w  biegu maratońskim 3 godziny i jedna minuta. Przez kilka lat organizował na Dolnym Śląsku dziesiątki imprez o różnym charakterze, w tym słynny wówczas Rajd Uniwerpol w Karkonoszach dla kilku tysięcy studentów Uniwersytetu i Politechniki, rejs statkiem z Wrocławia do Kołobrzegu dla zbratania obu uczelni, a największym przedsięwzięciem jak na owe czasy była 4-miesięczna wyprawa Skorpion 1977 Jelczem z Wrocławia do Nepalu. Inicjator Narodowego Biegu Stulecia w 2018 roku dla 100 tys. osób w 100 miejscowościach w Polsce oraz m.in. w Chicago, Nowym Jorku, Londynie i Seulu, a także – wspólnie ze stroną włoską – biegu z miasta Cassino do Polskiego Cmentarza Wojennego na Monte Cassino począwszy od 2014 roku, w 70. rocznicę bitwy.
 
Z zawodu nauczyciel wychowania fizycznego, pedagog, psycholog, terapeuta - dziennikarz Polskiej Agencji Prasowej (w tym zawodzie przepracował 50 lat, relacjonował wszystkie letnie igrzyska olimpijskie począwszy od Montrealu w 1976 roku, dziesiątki mistrzostw świata i Europy) - podróżnik. W sumie odwiedził 81 krajów na wszystkich kontynentach spędzając w każdym średnio po 33 dni. W ciągu 50 lat zorganizował około 200 wyjazdów zagranicznych dla ponad 3000 osób. Jednym z największych jego przedsięwzięć była w 2018 roku wyprawa do Indii i Nepalu (do bazy pod Mount Everest) dla ponad 400 osób w wieku od 8 do 80 lat zamieszkałych w 100 miejscowościach, wybranych spośród blisko 1700 zgłoszonych. Z tego wydarzenia (geneza na stronie https://polskiehimalaje.pl/poczatek-byl-u-podnoza-kanczendzongi/)  powstał pełnometrażowy film "Everest dla każdego", którego jest współtwórcą. Od pięciu lat działa  Klubie Sportowym Polskie Himalaje z siedzibą w Krakowie, pełniąc obecnie funkcję wiceprezesa.

 

„Everest dla każdego" jest pokłosiem rekordowego pod względem logistycznym przedsięwzięcia jakim była wyprawa klubu Polskie Himalaje do bazy pod Górę Gór w październiku 2018 roku, a także w 2019 dla ponad 400 osób w wieku od 8 do 80 lat zamieszkałych w 100 miejscowościach.
 
JAKI NAPRAWDĘ JEST NEPAL? CZY HIMALAJE SĄ DLA KAŻDEGO?
 
Himalaje – największe, najpiękniejsze, najbardziej pożądane góry na świecie. Czarujące miejsce, w którym spełniają się sny. Wiele z Was często zadaje pytanie: Czy to dla mnie? Czy ja też mogę lecieć do Nepalu? Czy jest tam bezpiecznie? Który sezon jest najlepszy na podróż? Jak powinna przygotować się osoba, która nie ma wielkiego górskiego doświadczenia? Czy trudno jest dojść do bazy pod Everestem? Jakie są koszty? A co z chorobą wysokościową? Czy można się przed nią zabezpieczyć? Jakie jest Katmandu?
Na te pytania i na wiele innych związanych z Nepalem odpowie wiceprezes klubu Polskie Himalaje Janusz Kalinowski. Prelekcję wzbogaci m.in. pełnometrażowy film "Everest dla każdego" z ujęciami m.in. wybitnego himalaisty, scenarzysty i reżysera wielu filmów o tematyce górskiej Dariusza Załuskiego.

a

Seansey

Polecamy również

Chłopiec z chmur - dubbing

Najnowszy film mistrza kina familijnego Nicolasa Vaniera, autora niezapomnianego hitu „Bella i Sebastian”. Prawdziwa historia, która poruszyła całą Europę. Opowieść o...
familijny/przygodowy

Clifford. Wielki czerwony pies - dubbing

Clifford to niezwykły, czerwony pies znany z popularnych seriali animowanych opartych na książeczkach dla dzieci autorstwa Normana Bridwella. Ośmioletnia dziewczynka, Emily Elizabeth marzy o...

Dziewczyny z Dubaju®

Nadchodzi film petarda! Oparte na prawdziwych wydarzeniach „Dziewczyny z Dubaju” zdemaskują hipokryzję polskiego show biznesu i ujawnią całą prawdę na temat tzw. „afery...
dramat/sensacyjny/erotyk