Rezerwacja 25 640 77 66

Kino z pasją: Córka

The Lost Daughter

dramat 121 minut
Kino z pasją: Córka
Kino z pasją: Córka
Kino z pasją: Córka
Kino z pasją: Córka
Kino z pasją: Córka
Kino z pasją: Córka
Kino z pasją: Córka
Kino z pasją: Córka
o

Kino z pasją: Córka

Reżyseria
Maggie Gyllenhaal
Scenariusz:
Maggie Gyllenhaal
Gatunek:
dramat
Kraj produkcji:
Grecja, USA, Wielka Brytania, Izrael
Rok produkcji:
2021
Czas trwania:
121 minut
Obsada:

Olivia Colman, Jessie Buckley, Dakota Johnson, Ed Harris, Peter Sarsgaard, Dagmara Dominczyk
c

Opis filmu

„Córka” to spektakularny debiut reżyserski Maggie Gyllenhaal, oparty na bestsellerowej powieści Eleny Ferrante (nominacja do Oscara za najlepszy scenariusz adaptowany). Leda (laureatka Oscara Olivia Colman i nominacja za rolę w „Córce”) udaje się na wakacje do Grecji. Planuje czytać, wypoczywać na prywatnej plaży i korzystać z urlopu. Spokój intymnego kurortu zaburza jednak przybycie ekscentrycznej rodziny zamieszkującej największą z willi na wyspie. Uwagę Ledy przykuwa przede wszystkim Nina (Dakota Johnson), która mierzy się z trudami bycia młodą mamą, mając pod opieką kilkuletnią córkę. Obserwowanie tajemniczej nieznajomej wywołuje wspomnienia z okresu macierzyństwa, z którymi Leda od wielu lat nie miała odwagi się skonfrontować. Wracają wspomnienia i widma decyzji z przeszłości, których nie można cofnąć.

Nominowany do trzech Oscarów film Maggie Gyllenhaal to jeden z najbardziej prowokujących filmów ostatnich lat. Reżyserka nie boi się zadawać niełatwych pytań o istotę macierzyństwa i jego wpływu na życie kobiety. Czy kobieta może nie posiadać instynktu macierzyńskiego? Czy jeśli nie stawia dzieci na pierwszym miejscu, ponad karierę i własne ambicje, czyni to z niej złą matkę? I wreszcie – „Czy bycie matką musi być pracą na cały etat? A jeśli praca nie daje satysfakcji i spełnienia, czy można ją po prostu rzucić?”, jak czytamy w jednej z recenzji. Efektem jest niezwykły dramat psychologiczny, który chwyta za serce już w pierwszych minutach, by nie puścić aż do napisów końcowych.

„Córka” to też prawdziwy aktorski popis – Olivii Colman i Jessie Buckley, które brawurowo wcieliły się w postać Ledy, głównej bohaterki filmu (obie zdobyły za swoje role nominacje do Oscara), a także Dakoty Johnson w pierwszej tak intymnej roli w swojej karierze. Na drugim planie wspierają je m.in Ed Harris czy Dagmara Domińczyk, polska aktorka robiąca karierę w Hollywood. Film poza oscarowymi nominacjami zdążył zdobyć już kilkadziesiąt nagród (w tym za najlepszy scenariusz na festiwalu w Wenecji).

Patronem spotkania i fundatorem upominków dla widzów będzie wydawnictwo Sonia Draga, polski wydawca prozy Eleny Ferrante, w tym powieści "Córka", na podstawie której powstał film Maggie Gyllenhaal.

     
     

Seans poprzedzi rozmowa Agnieszki Osmólskiej-Ilczuk z Beatą Głozak, dziennikarką Polskiego Radia RDC. Jak mówi o sobie, jest osobą o dość specyficznym poczuciu humoru. Kocha książki od zawsze i jest fanką twórczości Eleny Ferrante. "Brudny" styl pisarki trafił do niej właśnie po pierwszych dwóch stronach "Córki". Każdą jej nową książkę otwiera z czułością, nawet wącha. Wiedzie spokojne życie u boku spokojnych ludzi z niespokojnym starym psem i na razie nie chce tego zmieniać. Nie lubi udawania.

 
   
   
a

Seanse

czwartek, 26 maja 19:00


y

Polecamy również

Doktor Strange w multiwersum obłędu - dubbing

W najnowszym filmie Marvel Studios „Doktor Strange w multiwersum obłędu” MCU otwiera multiwersum, przesuwając jego granice w nieodkryte dotąd rejony. Doktor Strange, z pomocą dawnych...
fantasy/przygodowy

Fucking Bornholm

Tej majówce daleko do hygge... Dwie pary – małżeństwo z długim stażem i nowy związek z Tindera, dzieci i majówkowy wjazd na sielankowy kemping. Co może pójść nie tak? Bohaterowie...
dramat/komedia

Książę - napisy

Zdobywcy OSCARÓW Jim Broadbent i Helen Mirren w zabawnej i wzruszającej opowieści o tym, że w życiu zawsze trzeba grać vabank! Film producenta wywołujących łzy śmiechu i wzruszenia...
komedia