Rezerwacja 25 640 77 66

Kino z pasją: Rzeka

River

dokument 75 minut
Kino z pasją: Rzeka
o

Kino z pasją: Rzeka

Reżyseria
Jennifer Peedom , Joseph Nizeti
Scenariusz:
Jennifer Peedom , Robert Macfarlane
Gatunek:
dokument
Kraj produkcji:
Australia
Rok produkcji:
2021
Czas trwania:
75 minut
Obsada:

Willem Dafoe
c

Opis filmu

Spektakularny wizualnie film o roli rzek we współczesnym świecie, z narracją czytaną przez Willema Dafoe i muzyką m.in. Radiohead.

Rzeki od zawsze kształtowały Ziemię, przepływały przez kontynenty, rzeźbiły krajobraz, a także nasze potrzeby, kultury i sny. Te arterie świata są bogatym źródłem życia, bez którego człowiek, zwierzęta i rośliny szybko by wyginęły. Film jest spojrzeniem z lotu ptaka na związek ludzkości z rzekami. Zabiera nas w podróż w czasie i przestrzeni, pokazując je w niespotykanej skali i z niezwykłej perspektywy.

Oglądamy strumień zachwycających pod względem wizualnym obrazów z 39 krajów, autorstwa najlepszych fotografów przyrody (m.in. Yanna Arthusa-Bertranda), oddających hołd rzekom zasilającym naszą planetę. Zdjęcia z sześciu kontynentów, często w zwolnionym tempie, w tym spektakularne ujęcia satelitarne, ukazują teksturę wody, prędkość, z jaką się porusza, a także niebezpieczeństwa, nieprzewidywalność i ekscytujące piękno, które trudno dostrzec z normalnej perspektywy. Film dokumentuje też negatywny wpływ człowieka na ekosystem, związany z fragmentacją rzek i ich kontrolowaniem, a także skutki tych krótkowzrocznych prób rządzenia naturą.

Wspaniałe obrazy uzupełnia poetycki scenariusz napisany przez pisarza i wykładowcę Uniwersytetu w Cambridge Roberta Macfarlane’a a czytany przez Willema Dafoe oraz wspaniała muzyka w wykonaniu Australijskiej Orkiestry Kameralnej wykorzystująca zarówno klasyczne utwory J.S. Bacha, A. Vivaldiego, G. Mahlera, jak i  Jonny’ego Greenwooda, Radiohead czy oryginalną kompozycję Richarda Tognettiego i muzykę Williama Bartona. Nagranie ścieżki dźwiękowej do filmu zajęło sześć miesięcy. W ten sposób powstała wnikliwa filmowo-muzyczna refleksja na temat piękna i znaczenia rzek oraz sposobu, w jaki ukształtowały one zarówno wyrafinowane krajobrazy naszej planety, jak i całą ludzką egzystencję.

Film, oparty na filozoficznych i naukowych danych, jest drugą częścią trylogii orkiestrowych filmów reżyserki Jennifer Peedom, których celem jest ukazanie relacji pomiędzy człowiekiem a naturą (pierwsza część to „Góra” – najbardziej dochodowy australijski film dokumentalny w historii, pokazywany na festiwalu MDAG w 2019 roku).

GOŚCIE WIECZORU Izabela Sałamacha i  Daniel Parol - OPERACJA CZYSTA RZEKA

IZABELA SAŁAMACHA - rzeczniczka prasowa "Operacji Czysta Rzeka"
Ekspertka ds. komunikacji i CSR. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warszawskim oraz Studium Farmakoekonomiki, Marketingu i Prawa Farmaceutycznego w Szkole Biznesu PW. Ukończyła także studia podyplomowe z zakresu CSR na ALK w Warszawie. Moderatorka Design Thinking. Propagatorka zdrowego i zrównoważonego stylu życia.

DANIEL PAROL - pomysłodawca akcji "Operacja Czysta Rzeka"
Twórca i redaktor naczelny magazynu "Kraina Bugu", inicjator Konkursu "Ambasador Polski Wschodniej". Socjolog. Od 2006 roku związany branżą komunikacji i mediów. Od lat wierny zasadzie - "Myśl globalnie, działaj lokalnie".

OPERACJA CZYSTA RZEKA - Początki akcji sięgają 2018 roku, kiedy w redakcji magazynu "Kraina Bugu" narodził się pomysł sprzątania rzeki Bug oraz jej dopływów. "Operacja Czysta Rzeka" szybko rozrastała się w czasie i przestrzeni, obejmując swoim zasięgiem cały kraj i rozciągając na kilka tygodni wiosennego sprzątania. Już w pierwszym roku dołączyło do niej 3000 uczestników w ponad 80 sztabach lokalnych, wśród nich osoby życia publicznego i lokalni liderzy. Sprzątnięto ponad 55 ton śmieci.

Warto przypomnieć, że w okresie lockdownu w 2020r., w odpowiedzi na bieżące potrzeby społeczne "Operacja Czysta Rzeka" przekształciła się w "Operację Rzeka dla Szpitali". Podczas akcji zebrano wówczas ponad 25 tys.złotych dla lokalnych placówek medycznych. W 2021 pojawiła się dodatkowo odsłona letnia akcji. Rok 2022 to ponad 8 tys. uczestników, którzy zorganizowali prawie 500 akcji lokalnych, podczas których uprzątnięto 230 ton śmieci. Obecnie akcja jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych w Polsce działań, angażujących społeczności lokalne wokół tematu troski o środowisko naturalne.

 

a

Seansey

Polecamy również

Egzorcyzm - napisy

Zdobywca Oscara RUSSELL CROWE jako grający w horrorze aktor, który pada ofiarą demona. Nowy film producenta „HALLOWEEN” i twórcy serii “KRZYK”. O tragediach w...
horror

Garfield - dubbing

Garfield jest najbardziej znanym kotem na świecie. Jest leniuchem, który uwielbia lasagne i nie cierpi poniedziałków.  Po nieoczekiwanym spotkaniu ze swoim dawno zaginionym ojcem -...
animowany/familijny/komedia

Wake up - napisy

Pokolenie Z i napędzana adrenaliną masakra w centrum handlowym, która zamieni życie młodych aktywistów w noc z piekła rodem. Oto świeże spojrzenie na gatunek slasherów prezentowane na...
horror