Rezerwacja 22 839 23 65

Newsy

TRZY ŻYWIOŁY - Festiwal Filmów Świata

2012-04-22

Trzy dni najlepszych, nagradzanych na światowych festiwalach dokumentów o zmieniającym się świecie, innych kulturach i dalekich podróżach. od piątku do niedzieli (20-22.04) w naszym kinie w ramach 3. Festiwalu Filmów Świata Trzy Żywioły.

Trzy Żywioły to jeden z największych i jeden z najstarszych festiwali podróżników w Polsce. Słynie z rodzinnej, globtroterskiej atmosfery, bezpretensjonalności oraz wysokiej jakości prezentacji i filmów. Festiwal ma tradycję 8 lat, od 2004 roku odbywa się w Krakowie, od 2008 roku w Srebrnej Górze (Sudety, na największej Twierdzy Górskiej w Europie – Don Jon), a od 2011 we Wrocławiu. Warszawa to kolejne miasto na żywiołowej mapie podróży Festiwalu, w którym zagości młodsze dziecko: „Trzy Żywioły – Festiwal Filmów Świata”. Pomysłodawcami imprezy są podróżnicy i dziennikarze: Marek Tomalik i Piotr Trybalski.

Bilety można kupować wyłącznie przez internet na stronie bilety.3zywioly.pl

PROGRAM:

PIĄTEK, 20.04.2012

19.00-19.15 Otwarcie 3. Trzy Żywioły – Festiwal Filmów Świata 2012

19.15-22.00 Spotkanie autorskie z fotografem i filmowcem Darkiem Sepioło

W ramach spotkania odbędzie się pokaz nagradzanej na światowych festiwalach fotografii podwodnej Darka Sepioło oraz pokaz jego  filmu "Magia Wielkiego Błękitu – 7 kontynentów" – „Azja”, wydanego w ramach 7 – odcinkowej serii DVD. BluRay. Autor opowie też  jak fotografuje i kręci filmy pod wodą.

Odkryj fascynujące piękno wielkiego błękitu wraz z jednym z najlepszych fotografów podwodnego świata. Głębiny mórz i oceanów przyciągają ciszą i zjawiskowym pięknem, kto raz uległ ich urokowi wie, że wielki błękit działa jak magnes. Od ławicy kilkuset barakud rozświetlonych porannym słońcem przy rafach Papui Nowej Gwinei, przez spotkanie z 4-metrowym lampartem morskim przy majestatycznych górach lodowych Antarktyki, aż po wielkie polowanie na sardynki u wybrzeży RPA – każde ujęcie, każda scena hipnotyzuje i zadziwia widza. Cykl filmowy unikalny na skalę światową, w niczym nie ustępuje najlepszym dokumentom produkcji BBC. Nie powstał bowiem dotychczas dokument tak doskonale oddający piękno podwodnego świata. A w dodatku zrealizowany przez Polaka. Darek zdobył uznanie zdobywając nagrody na prestiżowych konkursach międzynarodowych (w tym dwukrotnie National Geographic). Był kiedyś fotografem podwodnym. Jakiś czas temu zamienił aparat na kamerę i realizuje podwodne filmy na absolutnie światowym poziomie.

SOBOTA, 21.04.2012

12.00-12.15 Otwarcie drugiego dnia Festiwalu

12.15-13.45 Adoptowani

reż. Gudrun F. Widlok, Rouven Rech, Niemcy/Ghana, 2010, 89’

“Co wy na to: rodzina z Ghany adoptuje… Angelinę Jolie? Niemożliwe? Możliwe!”

Historia o dość osobliwym trendzie adopcji w krajach Trzeciego Świata.  Nikogo już nie dziwi fakt adopcji afrykańskich dzieci przez europejskie rodziny, zwłaszcza przez celebrytów. Ciekawostką jest jednak to, że obecnie to afrykańskie rodziny adoptują dorosłych, osamotnionych w swych społecznościach Europejczyków.
To historia trzech bohaterów, którzy zdecydowali się na adopcję przez rodziny w Ghanie. Ludger – trzydziestoletni aktor z Berlina, Thelma – studentka z Islandii i Gisela – emerytowana nauczycielka z Meetzen. Dla każdego z bohaterów adopcja jest istotna z różnych powodów i wiąże się z innymi oczekiwaniami. Każdy z nich ma odmienną postawę wobec nowej rodziny, stylu życia i kultury. Co da im ten wyjazd? Czego się nauczą? Czego będzie im brakować? Jak odnajdą się w nowej roli? To nie podróż, to życie.

14.00-15.00 Goodbye, How Are You?

reż. Boris Mitić, Serbia 2009, 60’

“Każdy kto oglądnie ten film zada sobie pytanie – skąd ten facet bierze pomysły? Po rewelacyjnym “Pretty Dyana” to kolejny dokument, który powala z nóg”

Zgodnie z podtytułem, to satyryczna bajka dokumentalna. Film został zrealizowany w Serbii w latach 2003-2009. Boris Milić – pomysłodawca, reżyser, twórca scenariusza, producent i operator – prezentuje autorską …opowieść o serbskiej współczesności. Jest to historia subiektywna, sklejona z obrazów codzienności zaobserwowanych z dużą wnikliwością…i wrażliwością wizualną. Kamera chwyta prawdziwe perełki, tworząc wielobarwną mozaikę, w której spotykają się: lokalny klimat, rzeczywistość społeczno-polityczna Serbii, przemiany gospodarcze, specyficzne przejawy mentalności, okruchy tradycji i materialna tkanka kultury. To wszystko zostało okraszone specyficznym, bałkańskim humorem i dystansem nawiązującym do dokumentów takich jak znana z polskich ekranów „Księga Rekordów Szutki”.

15.15-16.10 Samotnie przez Australię

reż. Ian Darling, Jon Muir, Australia 2003, 52’

“W tym filmie znajdziecie wszystko to czego szukacie: prawdziwą miłość, przyjaźń, hart ducha, niesamowitą przygodę i… szaleństwo”

Jon Muir to australijski wspinacz skalny, alpinista i podróżnik. W 1988 roku stanął na wierzchołku Mount Everestu, w 2002 dotarł pieszo do Bieguna Północnego. Nadal jednak poszukiwał niekonwencjonalnych wyzwań. Film to autorska relacja z niebywałego wyczynu: samotnej pieszej wyprawy przez cały kontynent australijski, bez przerw, bez wsparcia, bez depozytów. Jon wyruszył z południowego wybrzeża, pokonał 2.500 km i po 128 dniach dotarł na północny kraniec Australii. W podróży towarzyszył mu jego pies Seraphine.

16.20-16.40 COLD

reż. Anson Fogel, USA, 2012, 19’

Przez 26 lat 16 ekspedycji próbowało zdobyć zimą himalajski ośmiotysięcznik Gaszerbrum II. Film opisuje przeżycia znanych himalaistów (Simone Moro, Denisa Urubko i Cory Richardsa) podczas pierwszego zimowego wejścia na ten szczyt. Ta wspinaczka ich omal nie zabiła. Cierpienie, moralność, zwątpienie w obliczu wyjątkowego zimna. Film z osobistej perspektywy uczestnika wyprawy.

16.50-17.30 I Believe I Can Fly

reż. Sébastien Montaz-Rosset, Francja 2012, 42’ – POLSKA PREMIERA!

To wspaniała podróż w nieznane. Dwóch przyjaciół oswaja granice lotu,  swobodnego spadania „highlining”. Ta nieprawdopodobna przygoda to połączenie wspinaczki, lotów i balansowania na rozpiętej linie. Korzystając z posiadanego doświadczenia przekraczają granice niemożliwego i wyznaczają nowe sportowe możliwości highliningu. Podróżujemy z nimi od wąwozu Verdon po wysokościowce Paryża, by w końcu zanurzyć się w bajkowych fiordach norweskich. Czy zaplanowane miesiące treningu powiodą ich do spełnienia marzeń o wolności, wolności latania?

17.45-18.45 Hakawati

reż. Marcin Sauter, Polska 2011, 40’+ spotkanie z reżyserem

Hakawati to w arabskiej tradycji mistrz opowieści, genialny gawędziarz, który opowiada historie każdemu, kto chce słuchać. Jego rola w kulturze arabskiej była bardzo ważna: gromadził tłumy ciekawe nowych baśni, dziwnych historii. Obecnie prawdziwych Hakawati już nie ma. We współczesnym świecie nie ma czasu na słuchanie opowieści. Reżyser rusza na poszukiwanie prawdziwych opowiadaczy i trafia na pozostałości tradycji, niestety – bardziej przeznaczonej dla turystów z kamerami niż dla rdzennych mieszkańców /źródło: SF Kalejdoskop/

19.00-20.40 Kosmiczni turyści

reż. Christian Frei, Szwajcaria 2009, 98’

“Na waszych oczach rodzi się turystyka, która za jakiś czas będzie sprzedawana z katalogu, jak Turcja, Egipt czy Grecja!”

Od niepamiętnych czasów ludzie marzyli o podróżach w kosmos. Teraz staje się to możliwe, chociaż kosmiczna turystyka to – póki co – kaprys najzamożniejszych mieszkańców naszego globu. Amerykańska NASA nie sprzedaje jeszcze takich usług, ale Rosyjska Federalna Agencja Kosmiczna od niedawna przyjmuje na pokład kolejnych pasażerów. Turyści przygotowują się do lotów pod okiem rosyjskich fachowców w słynnym „Gwiezdnym Mieście”, a potem wraz z zawodowymi kosmonautami wyruszają w podróż z Bajkonuru, legendarnego kazachskiego kosmodromu, z którego startował Jurij Gagarin. Ale z rosyjskiego programu kosmicznego korzystają nie tylko milionerzy. Jest też szansą na niezły zarobek dla… kazachskich zbieraczy złomu.

20.50-22.20 180 stopni na południe

reż. Chris Malloy, USA, 2010, 85’

Film drogi, odtworzenie epokowej podróży Yvona Chouinarda, założyciela Patagonii i Douga Tompkinsa, twórcy North Face w 1968 , której celem był wulkaniczny szczyt Cerro Corcovado w Ameryce Południowej. Tym razem obaj nestorzy są dobrymi duchami wyprawy, a jej właściwym bohaterem jest dwudziestokilkuletni współczesny hippis Jeff Johnson, alpinista, surfer, który wraz z napotkaną na Wyspie Wielkanocnej Makohe wyrusza śladami swoich idoli. Wyprawa do Corcovado szybko przeradza się w poemat dygresyjny i miłości do rzeczy zbędnych; wymuszony postój na Wyspie Wielkanocnej jest pretekstem do spojrzenia na los i historię małych społeczności w zderzeniu z cywilizacją, a napotkani Chouinard i Tompkins pokazują jak godzić potrzeby tejże cywilizacji z ochroną środowiska. „Uczysz nie tego, co udało ci się osiągnąć, ale w jaki sposób” – mówi właściciel Patagonii, który nawiasem mówiąc na szczyt Corcovado się nie wspiął.

NIEDZIELA, 22.04.2012

11.00-12.30 Warsztaty filmowe – „Uczmy się od najlepszych – BBC” prowadzi Jacek Szymczak

12.45-13.00 Otwarcie trzeciego dnia Festiwalu

13.00-14.30 Śmietnisko

reż. Lucy Walker, Brazylia/Wielka Brytania, 2010, 98’

“To Slumdog Milioner z ulicy filmów dokumentalnych”

Zapis trzyletniej przygody słynnego nowojorskiego twórcy pop-artu Vika Muniza, który opuszcza swój dom na Brooklynie, aby wyruszyć do ojczystej Brazylii. Udaje się na największe na świecie wysypisko śmieci, Jardim Gramacho, mieszczące się na peryferiach Rio de Janeiro, by zrealizować projekt, który poprawi życie miejscowych zbieraczy. Film opatrzony jest muzyką Moby’ego. Artysta fotografuje eklektyczną grupę catadores, jak nazywa się samozwańczych zbieraczy materiałów, nadających sie do ponownego przetworzenia.

Wybrane nagrody i festiwale:
2011 – OSCARY – Nominacja za Długometrażowy Film Dokumentalny
2010 – Berlinale – Nagroda Publiczności w sekcji ‘Panorama’
2010 – Sundance – Nagroda Publiczności w konkursie Kino Światowe za Najlepszy film dokumentalny
2010 – BIFA – Nagroda za Najlepszy film dokumentalny
2010 – Dwa Brzegi – Nagroda Publiczności

14.45-16.15 Długi marsz 70 lat później

reż: Marcin Mamoń, Polska, 2011, 60’+ spotkanie uczestnikiem i pomysłodawcą wyprawy Tomkiem Grzywaczewskim

Bohaterowie dokumentu – Tomasz Grzywaczewski, Bartosz Malinowski i Filip Drożdż (operator kamery) – przemierzają szlak najsłynniejszej ucieczki z Syberii, opisanej w książce „Długi Marsz” Sławomira Rawicza. Kilkadziesiąt lat temu, w 1941 roku uciekinierzy zmierzyli się z tym samym szlakiem. Pieszo, konno i na rowerze pokonują prawie 8 tys. kilometrów z północnej Syberii aż do Kalkuty w Indiach. Poza powieścią Sławomira Rawicza, przewodnikiem dla nich jest relacją Witolda Glińskiego – jednego z uciekinierów z łagru w Jakucji, którego bohaterowie filmu odnaleźli w małym miasteczku w Kornwalii.

16.30-18.00 Czwarta rewolucja

reż. Carl-A. Fechner, Niemcy/USA 2010, 87'

„Zmiana jest możliwa, ale pod jednym warunkiem – musimy jej chcieć. Ten film spodoba się wyłącznie ludziom z otwartymi umysłami”.

Ekolodzy uważają, że w ciągu 30 lat możemy całkowicie przestawić się na energię odnawialną, która będzie czysta, tania i ogólnodostępna. Utopia? Film udowadnia, że taki scenariusz jest możliwy. Reżyser pokazuje wielu zaangażowanych ludzi z różnych zakątków świata – od Niemiec, Danii, Mali, aż po Bangladesz. Poznajemy słynnych naukowców, laureatów nagrody Nobla, projektantów ekologicznych samochodów, polityków, innowacyjnych biznesmenów, czy gwiazdy showbiznesu. Dowiadujemy się jak energia naturalna może rozświetlić przyszłość mieszkańców Mali lub Bangladeszu. Niektóre technologiczne rozwiązania i pomysły mogą wdać się jak z filmu science fiction, tymczasem jednak okazuje się, że istnieją naprawdę.

18.15-20.00 Życie Jane

reż. Lorenz Knauer, Niemcy 2010, 107’

„To niezwykle poruszająca dokumentalna opowieść o jednej z najbardziej wyjątkowych i wpływowych kobiet naszych czasów”
Intymny portret, przedstawiający prywatne życie Jane Goodall, znanej na całym świecie społecznej aktywistki, ikony ekologii, autorytetu w dziedzinie nauki, rzeczniczki na rzecz światowego pokoju oraz propagatorki praw zwierząt i poszanowania przyrody. To również brytyjska badaczka zajmująca się prymatologią, etologią i antropologią. Pasję i zainteresowanie szympansami zamieniła w pierwsze tego typu poważne naukowe badania nad naczelnymi. Goodall zachwyca uporem i determinacją, z jaką walczy przeciwko bezmyślnemu zanieczyszczaniu naszej planety, a także zabijaniu zwierząt. Z ogromnym zaangażowaniem prowadzi również edukacyjną działalność, adresowaną do młodych ludzi.

Wybrane nagrody i festiwale:
2010 – MFF w Hamptons/IFF Hamptons
2010 – FF Abu Dhabi/Abu Dhabi Film Festival
2011 -  Green Film Award Winner 2011 w Berlinie – pierwsza nagroda „Zielone Oscary”

20.15-20.45 YOGAWOMAN

reż. Kate Clere McIntyre, Saraswati Clere, USA 2011, 84’

“Pomimo, że joga istnieje od tysięcy lat, nadal idealnie wpasowuje się w życie we współczesnym świecie. Nigdy nie była domeną kobiet. Aż do dziś.” /Kate Clere McIntyre/

Wyjątkowy film dokumentalny, którego narratorką jest nominowana do Oskara Annette Bening, jako pierwszy porusza fenomen rozprzestrzeniania się jogi na cały świat, bada jej wpływ na zdrowie, kondycję, dobrostan emocjonalny i rozwój osobisty kobiety. Film pokazuje w jaki sposób joga przeniosła się z sali ćwiczeń do prawdziwego świata: do szpitali onkologicznych i afrykańskich wsi, na ulice miast i do więzień by radykalnie zmienić życie kobiet na całym świecie.

21.50 Zakończenie Festiwalu

Ceny biletów:

  • Piątek – wstęp wolny
  • Bilet na pojedynczy seans: 12 zł
  • Karnet na sobotę: 40 zł
  • Karnet na niedzielę: 40 zł
  • Karnet na całą imprezę 70 zł

Bilety można kupować przez internet na stronie bilety.3zywioly.pl

x

Newsy

y

Polecamy również

Czerwone maki

„Czerwone maki” to pierwszy polski film fabularny o słynnej i zwycięskiej bitwie pod Monte Cassino. Po raz kolejny specjalista od kina wojennego – Krzysztof Łukaszewicz...
dramat/historyczny/wojenny

Kobieta z...

Nowy film duetu Małgorzata Szumowska i Michał Englert, który swoją premierę światową miał na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Czuła opowieść o walce o siebie, ale też o...
dramat

Kung Fu Panda 4 - dubbing

Po trzech śmiertelnie niebezpiecznych przygodach, w których, dzięki swojej niezrównanej odwadze i szalonym umiejętnościom sztuk walki, pokonał światowej klasy złoczyńców, Po, Smoczy...
animowany/familijny/przygodowy

Strefa interesów - napisy

W „Strefie interesów" brytyjski reżyser Jonathan Glazer przygląda się domowej idylli w czasach nazistowskich Niemiec. Rudolf (Christian Friedel) wraz z żoną Hedwig (Sandra Hüller)...
dramat/historyczny

Baner