Rezerwacja 22 839 23 65

Newsy

Rumuńskie, psychologiczne DOBRE CHĘCI

2012-07-13

Trzydziestoparoletni Alex to dość neurotyczna postać. Jest mocno związany z matką i kiedy ta trafia do szpitala jego życie nagle wymyka się spod kontroli. Szpital wydaje mu się groteskowym zoo, pełnym przedziwnych osobników i nieoczekiwanych wydarzeń.

Próbując odnaleźć się w zupełnie nowej sytuacji, otoczony ludźmi pełnymi dobrych rad, Alex powoli popada w niebezpieczną paranoję. I gdy jego matka z każdą chwilą czuje się coraz lepiej on zaczyna popełniać coraz to nowe błędy, u których podstaw leżą jak najlepsze chęci.

Najnowszy film nagradzanego na całym świecie za poprzednie obrazy Adriana Sitaru powstał w oparciu o jego osobiste doświadczenia, choć nie brakuje w nim scen surrealistycznych i pełnych absurdu. „Dobre chęci” to kolejny dowód na siłę i wyjątkowość współczesnego rumuńskiego kina. 

2012 – Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego w Buenos Aires (BAFICI) – sekcja Panorama: Family Album
2012 – 18. Lato Filmów w Warszawie – konkurs
2012 – 17. MFF w Wilnie – nagroda CICAE Art Cinema oraz specjalne wyróżnienie dla najlepszego reżysera (uzasadnienie jury: „Ten film to prosta i uniwersalna opowieść, która wykorzystuje zarówno nowatorskie techniki narracyjne, jaki i oryginalne postaci. Dopingujemy tego młodego i utalentowanego reżysera do dalszej pracy i z niecierpliwością czekamy na jego filmy w kinach.”)
2012 – FF Mumbai – sekcja World Cinema
2012 – MFF w Toronto – sekcja Film New Europe
2012 – MFF w Seattle – Romanian Movie Nights
2012 – 36. MFF w Hongkongu – konkurs Signis Award
2012 – 36. MFF w Cleveland – konkurs Filmy z Europy Środkowej i Wschodniej – najlepszy film
2011 – 9. FF w Zagrzebiu – konkurs
2011 – 64. MFF w Locarno: najlepszy reżyser (Adrian Sitaru), najlepszy aktor (Bogdan Dumitrache)
2011 – MFF w Chicago – konkurs
2011 – FF w Abu Dhabi, sekcja New Horizons
2011 – 52. MFF w Salonikach – sekcja Balkan Survey
2011 – 9. MFF Jameson CineFest w Miscolcu – najlepsza koprodukcja fabularna

Sitaru udało się stworzyć znakomity psychologiczny thriller.
IndieWire

„Dobre chęci” to film-kameleon: początkowo bliski komedii obyczajowej, z czasem zmienia się w niepozbawiony humoru psychologiczny thriller. Na koniec orientujemy się, że obserwowaliśmy dramat – jeszcze jedną, tym razem dowcipnie opowiedzianą historięszaleństwa. (…) „Dobre chęci” trzeba zobaczyć koniecznie.
Katarzyna Frankowska: Kiedy yuppie traci slipy,tvp.info/informacje/kultura

Film Sitaru to kawałek życia natychmiast rozpoznawany przez każdą publiczność, niezależnie od narodowości.
Jay Weissberg, „Variety”

Temat jest może dramatyczny, ale w „Dobrych chęciach” jest też miejsce na humor. Czasami oddział szpitala staje się szczególnie przytulny z powodu wielu odwiedzających i przyjaciół rodziny Aleksa. Sitaru, który jest również scenarzystą i producentem filmu, ma wielki talent do dialogu i satyry, a publiczność często będzie miała okazję śmiać się z rozmów bohaterów. Atutem filmu są aktorzy - Bogdan Dumitrache został doskonale wybrany do roli martwiącego się Alexa, ale serce bije szybciej dla Natasy Raab, która jest niezapomniana jako matka bohatera, krucha i zdezorientowana kobieta, która nie wie, jak znalazła się na szpitalnym łóżku.
Stefania Dobroiu, cineuropa.org.

Zapraszamy od 13 lipca!

x

Newsy

y

Polecamy również

Czerwone maki

„Czerwone maki” to pierwszy polski film fabularny o słynnej i zwycięskiej bitwie pod Monte Cassino. Po raz kolejny specjalista od kina wojennego – Krzysztof Łukaszewicz...
dramat/historyczny/wojenny

Kobieta z...

Nowy film duetu Małgorzata Szumowska i Michał Englert, który swoją premierę światową miał na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Czuła opowieść o walce o siebie, ale też o...
dramat

Kung Fu Panda 4 - dubbing

Po trzech śmiertelnie niebezpiecznych przygodach, w których, dzięki swojej niezrównanej odwadze i szalonym umiejętnościom sztuk walki, pokonał światowej klasy złoczyńców, Po, Smoczy...
animowany/familijny/przygodowy

Strefa interesów - napisy

W „Strefie interesów" brytyjski reżyser Jonathan Glazer przygląda się domowej idylli w czasach nazistowskich Niemiec. Rudolf (Christian Friedel) wraz z żoną Hedwig (Sandra Hüller)...
dramat/historyczny

Baner