Rezerwacja 22 839 23 65

Newsy

Prowokacyjna, ambitna GRA

2012-10-12

W centrum handlowym w Göteborgu pięciu nastolatków podchodzi do grupy trzech młodszych chłopców i pyta, która jest godzina. Gdy jeden z nich wyciąga telefon komórkowy, aby udzielić odpowiedzi, zostaje oskarżony, że ukradł go młodszemu bratu starszego chłopca. „Telefon wygląda na taki sam”, podkreśla nastolatek. I choć oskarżony gwałtownie zaprzecza, zgadza się, aby wyjść razem z grupą z centrum handlowego i skonfrontować się z domniemanym właścicielem telefonu. Tak rozpoczyna się okrutna i przewrotna gra, w której banda starszych chłopców staje się oprawcą, a młodszych - ich ofiarą...

Gra to ambitny, zaangażowany społecznie, i prowokujący do przemyśleń film, który stawia poważne pytania i nie udziela łatwych odpowiedzi. Opowiada historię grupy ciemnoskórych chłopców z biedniejszych środowisk, którzy, wykorzystując panujące na ich temat stereotypy, okradają dzieci z dobrych rodzin. Młodociani oprawcy pogrywają stereotypami na temat swoich ofiar, a reżyser robi to samo wobec widzów, którym trudno zająć jednoznaczną postawę i ocenić, po której stronie mają się opowiedzieć.

Inspiracją dla Gry były prawdziwe zdarzenia. Parę lat temu w Göteborgu grupa nastoletnich ciemnoskórych chłopców okradała dzieci, stosując wobec nich przemoc psychiczną. Film wywołał ożywioną dyskusję w Szwecji. Obrazując współczesne szwedzkie społeczeństwo klasowe, reżyser Ruben Östlund chciał wywołać debatę nie tylko na temat rasizmu, ale również agresji, przemocy nieletnich i ich zachowania w grupie.

Ruben Östlund to jeden z najciekawszych szwedzkich reżyserów młodego pokolenia. Za film Incydent w banku otrzymał nagrodę Złotego Niedźwiedzia dla najlpszego filmu krótkometrażowego na Berlinale i Srebrnego Smoka na Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Szwedzkie Nagrody Filmowe Złoty Żuk 2012 za reżyserię i zdjęcia oraz 5 nominacji, w tym za najlepszy film
Nagroda Specjalna Dublińskich Krytyków Filmowych na MFF Dublin 2012
MFF Cannes 2011: wyróżnienie w sekcji Quinzaine des Réalisateurs
MFF Wenecja 2011
Nagroda za reżyserię na MFF Gijón 2011
Nagroda za reżyserię na MFF Tokyo 2011

„Gra jest pełna silnego wyrazu. Östlund dąży tu do zachowania wiarygodnej postawy wobec filmowanych zdarzeń. Ta strategia okazuje się bardzo opłacalna, bo pozwala pokazać znacznie więcej kontekstów i znaczeń. Jakość zdjęć jest w tym filmie zachwycająca.”
The Hollywood Reporter

„Oglądając Grę od razu wyczuwa się drugie dno. Nie takie zwykłe, proste i łatwe do zrozumienia, ale bardziej zawiłe, skomplikowane, ukryte pod powierzchnią. Bezwiednie wdziera się ono do twojego umysłu, wywołując głód poznania. Chodzi o refleksję, o zrozumienie, że świat nie jest wcale czarno-biały, że rządzi się niejednoznacznymi prawami i zasadami. Moralizująca filmowa opowieść Rubena Östlunda jest jednym z najciekawszych formalnych eksperymentów we współczesnym szwedzkim kinie.”                                               
Slant Magazine

„Gra to wspaniały przykład typowo naturalistycznego kina, które działa na widza w sposób spokojny i stonowany. Doskonale skomponowane, wydłużone kadry filmowe zachwycają nie tylko sposobem ujęcia rzeczywistości, lecz również znaczeniem, jakie w tym filmie niosą. Nie epatują szybką akcją, lecz dają czas, pozwalają widzowi spokojnie zagłębić się w pokazywane na ekranie zdarzenia."
Variety

„Gra to pouczający, wciągający i prowokacyjny obraz filmowy, będący jednocześnie doskonałym ćwiczeniem z zakresu  psychologii jednostki i grupy. Doskonale sfilmowany przy użyciu kamery typy Red 4K, dostarcza widzom nie tylko pozytywnych wizualnych doznań, lecz przede wszystkim przemyśleń na temat roli i znaczenia przemocy w grupie.”
Screendaily 

Zapraszamy od 12 października!

x

Newsy

y

Polecamy również

Biała odwaga

Miłość, zdrada i poświęcenie w historii dwóch podhalańskich rodów wystawionych na najtrudniejszą próbę podczas niemieckiej okupacji. Czy miłość okaże się silniejsza niż więzy...
dramat/wojenny

Powołany 2

Utalentowany plastycznie Arek doznaje miłosnego zawodu. Wyładowując złość, niszczy ogrodzenie przypadkowego domu. Na jego nieszczęście świadkiem wydarzenia jest ksiądz, który przyjaźni...
dokument fabularyzowany

Strefa interesów - napisy

W „Strefie interesów" brytyjski reżyser Jonathan Glazer przygląda się domowej idylli w czasach nazistowskich Niemiec. Rudolf (Christian Friedel) wraz z żoną Hedwig (Sandra Hüller)...
dramat/historyczny

Baner