Rezerwacja 22 839 23 65

Newsy

Przegląd filmów żeglarskich Jacht Film

2012-11-25

Druga edycja przeglądu filmów żeglarskich Jacht Film odbędzie się w warszawskim kinie „Wisła” w ostatni weekend listopada (24-25.11). 

Przed rokiem zaprezentowano 14 produkcji. Impreza spotkała się z doskonałym przyjęciem widzów. Czy druga edycja przeglądu, z nowym repertuarem, zaciekawi nas równie mocno?

Projekcjom filmów będą towarzyszyć ciekawe zapowiedzi i gawędy konferansjerów. Zaplanowano konkursy związane z żeglarstwem oraz prezentowanymi filmami. Partnerami przeglądu i fundatorami nagród dla uczestników są: Henri Lloyd, stocznia Delphia Yachts, serwis Dobre Wiatry, firma 3Oceans (armator żaglowca „Fryderyk Chopin”), linie lotnicze Eurolot oraz kanał telewizyjny Travel Channel. Przegląd poprowadzą podobnie jak rok temu redaktor Andrzej Radomiński i kpt. Janusz Zbierajewski (no chyba, że gdzieś popłynie ;-).


PROGRAM FESTIWALU

24 listopada (sobota)

11.00 - ok. 14.30  cykl "Bitwy morskie" - ok. 190 min.

 

Wyprawa Śmiały    
z arch. B. Kowalskiego, 1966 r. (44 min.)

"Ze znalezionych w piwnicy odcinków taśmy filmowej, mój syn Piotr, odtworzył znaczący fragment mojego życia sprzed 40 lat i podarował mi go z okazji moich 78 urodzin" - tak zaczyna się film o wyprawie Śmiałego. 
W roku 1965 rozpoczęła się jedna z pierwszych polskich dalekich wypraw żeglarskich. Miała charakter żeglarsko – naukowy. Jachtem dowodził legendarny kapitan Bolesław Kowalski, a w załodze Śmiałego byli m.in. Ludomir Mączka, Jerzy Knabe, Tomasz Romer i jako kuk – kapitan Krzysztof Baranowski. Wyprawa na jachcie Śmiały doczekała się relacji książkowych, np. K. Baranowskiego „Kapitan kuk”. Jacht wyruszył ze Szczecina, przez Kanał Kiloński, Anglię, Wyspy Kanaryjskie, Cieśninę Magellana, kanały Patagonii, Kanał Panamski i ponownie przez wody starego kontynentu
   
Żeglarz
reż. Waldemar Heflich, 1982 r. (21 min.)

Film o budowie regatowego trimarana Almatur II na początku lat 80. przez znanego żeglarza Wojciecha Kaliskiego. Czarno-biały, dokumentalny film pokazujący upór i konsekwencję w realizacji postanowienia startu w międzynarodowych regatach. 

Budowa regatowego trimarana z drewna, holowanie ponad 10 metrowego jachtu autem marki Polonez, szukanie sponsora przez ogłoszenie w codziennej gazecie, i inne perypetie, które dziś mogą wydawać się dziwne, stały wtedy na drodze w realizacji żeglarskich planów. Jedyne zawody, w których jacht bierze udział to w dwuosobowe regaty z Plymouth do Villamouira.

Żeglarz II    
reż. Waldemar Heflich, 1983 r. (16 min.)

Drugi film Waldemara Heflicha o Wojciechu Kaliskim i jego fascynacji wielokadłubowcami. Po awarii masztu na trimaranie Almatur II i całkowitej utracie jachtu pod Dover, buduje katamaran do regat Ostar.

Opowieść o budowie jachtu przeplatana jest trudnymi wspomnieniami z rozpraw przez Izbą Morską w Szczecinie dotyczącą utraty Almatura II.

„Kolejna rozprawa. Nie stać mnie na obojętność, gdy znowu trzeba o tym mówić. Znam ryzyko pływania. Znam wiele wywrotek i zatonięć, analizowałem je setki razy, ale lubię też budować jachty i lubię się ścigać. Ryzyko jest i będzie zawsze, zwłaszcza teraz, gdy buduje się łódki coraz szybsze. A ten katamaran będzie najszybszy na Bałtyku. I jestem w stanie zrobić wszystko, wszystko, żeby pływać.”

Na nowym katamaranie Wojciech Kaliski wygrywa swoją klasę w dwuosobowych regatach z Anglii do Portugalii i z powrotem, startuje także w regatach Route du Rhum.

Jachtem donikąd
reż. Krzysztof Tchórzewski, 1980 r. (16 min.)

"No więc jest taka sytuacja, że Gogołkiewicz że tak powiem, bez wiedzy nas tutaj, i w ogóle pod jego egidą, został zbudowany ten jacht proszę pana. No i proszę pana, prokuratura proszę pana wszczęła, że tak powiem śledztwo w tej sprawie..."

W sierpniu 1979 roku, mieszkający we Francji Polak, Ryszard Raczyński zgłosił w PZŻ inicjatywę wystawienia nowoczesnego jachtu pod polską banderą do regat Ostar 80. Konstruktorem i żeglarzem startującym na jachcie miał być Czesław Gogołkiewicz - regatowiec i konstruktor. Film opowiada o budowie jachtu w stodole na wsi koło Sandomierza. Dramatyczne absurdy PRL-owskiej rzeczywistości, skutecznie uniemożliwiające realizację ambitnych planów.

Polska z wiatrem
reż. Leon Popielarz, 1990 r. (44 min.)

„Na pierwszym treningu chcieliśmy zapoznać się z morzem, sprawdzić wiatry i silne tutaj prądy. Nasi konkurenci także przypłynęli. Ustawili boje i próbowali się ze sobą ścigać. Przyłączyliśmy się do nich. Tego wrażenia nigdy nie zapomnę. Dla mnie to był szok, kolegom też wargi opadły.

Nasz Gemini nie radził sobie z niczym. Na halsówce, na kursie spinakerowym, ciągle to samo, wszyscy odpływali od nas jak chcieli. Uciekali nam w oczach. Nie pomagały zmiany żagli, oni byli po prostu szybsi”. 

Film opowiada o udziale polskiego jachtu Gemini w Mistrzostwach Świata One Tone Cup w Szwecji. Pierwszy polski jacht zbudowany z nowoczesnych materiałów i bolesna szkoła regatowego żeglowania dla Romana Paszke i jego załogi.  Walka o mistrzostwo, czyli to co jeszcze w porcie w Górkach Zachodnich wydawało się bułką z masłem, w zderzeniu z regatowymi załogami z innych krajów okazała się walką o przetrwanie.  „Z Polski przypłynął jacht z amatorami, którzy kupili żagle za butelkę whisky” – tak w szwedzkiej telewizji relacjonowano udział polskiej załogi w tych mistrzostwach.


 
16.00 - ok. 19.00   cykl "Jeszcze dalej" - ok. 163 min.

Regaty na wyspie Ibo    
reż. Mathhieu Bron, 2009 r. (22 min.)

Czy ktoś słyszał o wyspie Ibo ? Prawdopodobnie większość z nas pierwszy raz widzi i czyta tę nazwę. Wyobraźnia od razu próbuje umieścić tą dość dziwnie brzmiącą nazwę gdzieś na mapie świata... Pasuje wszędzie i nigdzie...To gdzie to jest naprawdę ?

Wyspa Ibo należy do Mozambiku, położona jest w północnej części archipelagu Wysp Quirimbas. Region ten, przez prawie sto lat nietknięty cywilizacją, obecnie jest parkiem narodowym.

Wyspę zamieszkuje niewielka społeczność składająca się z około 3,5 tys. osób. W większości są muzułmanami, co jest wynikiem silnych wpływów arabskich w historii. Posługują się językiem zwanym Kimwani, mniejszościowym językiem używanym w Mozambiku i na Wyspach Quirimbas. Ok. 20% mieszkańców wyspy Ibo posługuje się także językiem portugalskim. Zajmują się głównie rybołówstwem. Wypływają na ocean drewnianymi łodziami typu dhow z łacińskim ożaglowaniem.

Podróż Damienem
reż. Gerard Janichon/ Jerome Poncet, 1973 r. (60 min.)

W roku 1969 rozpoczęła się trwająca pięć lat wielka podróż dwóch przyjaciół - dziewiętnastolatków z La Rochelle we Francji. Po kilku latach marzeń i snucia planów o rejsie "dookoła świata" wyruszyli na 10-metrowym, drewnianym jachcie w wielką podróż swego życia.

Nie mieli wielkiego doświadczenia żeglarskiego, nikt nie wierzył, że są w stanie popłynąć daleko, zatem nie mówili głośno o swoich najskrytszych planach... 

Najpierw skierowali się na północ - Spitsbergen, Grenlandia, wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Później już znacznie odważniej, na sam dół globu, wokół przylądka Horn, na Antraktydę. Tam, w wyjących pięćdziesiątkach i wiecznie sztormowych warunkach Dalekiego Południa przeżyli kilkukrotne wywrotki jachtu i utratę masztu. Nie zdążyli poznać zimnych wód tak jak pragnęli. Po wyremontowaniu jachtu na Południowej Georgii skierowali się na cieplejsze wody na Oceanie Spokojnym. Jednak Antarktyka ciągnęła ich dalej mocno...

Berserk w Antarktyce
reż. Kaare Skard, 2000 r. (51 min.)

W swoją pierwszą podróż, Norweg 19-letni Jarle Andhøy wyruszył w 1996 roku, na 27-stopowym jachcie typu Albin Vega o nazwie Berserk. Wyruszył samotnie, z Larvik w Norwegii, opłynął Przylądek Horn. W trakcie podróży zabierał na pokład przygodnych załogantów.

Tak rozpoczęła się pełna wielu przygód lecz i dramatycznych zdarzeń żeglarska epopeja nieustraszonego Norwega.

W roku 1999 wraz z poznanymi w Ushuaia przygodnymi turystami, którzy nigdy wcześniej nie byli na jachcie, pożeglował na Antarktydę. Po przejściu burzliwej Cieśniny Drake’a Argentyńczyk Manuel miał już dość żeglarskich wrażeń. Z Antarktydy zabrał go napotkany w którejś zatoce duński statek badawczy. Pozostali na jachcie Jarle oraz Amerykanin David eksplorowali bezludne ostoje siódmego kontynentu. Góry lodowe, pingwiny, lwy morskie, wieloryby – młodym żeglarzom przyroda nie żałuje wrażeń. Planowali kontynuację podróży szlakiem Shackletona, od Wyspy Słoniowej, do Południowej Georgii i dalej do południowej Afryki...

 

Koncert zespołu Mietek Folk- tawerna Korsarz, ul. Gostyńska 45

godz. 21.00, wstęp za okazaniem biletu do kina
 


25  listopada  (niedziela)

12.00 - ok. 16.00   cykl "Nie obawiaj się być szczęśliwym"  - ok. 245 min.

 

Karol Olgierd Borchardt
reż. M. Dąbrowski, 1974-2012 r. (48 min.)

Dokument o Kapitanie rozpoczyna się rozmowami i opowieściami o „początkach wszystkiego” nagrywanymi w domu K. O. Borchardta. Jego realizacja trwała z różnych przyczyn aż do 2011 roku. Dopiero w ostatnich latach, dzięki wsparciu Akademii Morskiej, została wznowiona praca nad filmem. Film poświęcony został zmarłemu w 2009 roku Krzysztofowi Kalukinowi, reżyserowi, operatorowi, który razem z Michałem Dąbrowskim go realizował.

Jest to film o życiu pisarza marynisty, które zaczęło się w Moskwie, potem był Paryż i Wilno, gdzie się wychowywał pod opieką matki. Jest to także historia powstania Polskiej Szkoły Morskiej w Tczewie, kształcącej oficerów nieistniejącej jeszcze polskiej floty handlowej. Borchardt opowiada jak z powodów zdrowotnych nie dostał się za pierwszym razem do szkoły w Tczewie, i dopiero rok później, za osobistym wstawiennictwem Generała Mariusza Zaruskiego został do niej przyjęty. Jest to także film o historii portu w Gdyni, o marzeniach o morskiej potędze kraju, o Borchardtcie jako wykładowcy astronawigacji w szkole morskiej.

Nie obawiaj się być szczęśliwym

reż. Helena Borlik, 1999, (36 min.)

"Trzeba się było kiedyś jakoś ustawić, no i spotkałem swoje marzenie. No i wyszło, można to określić romantycznie, miłość od pierwszego wejrzenia. Była, no może nie za smukła, ale zgrabna, ładna...można powiedzieć nawet piękna.

No i praktycznie to o czym marzyłem. No, oczywiście pierwsze kroki były trudne i jak zawsze kosztowne, no bo marzenia nie są darmowe, no ale akurat miałem trochę pieniędzy i zaszalałem. No i tak to się zaczęło no i już 27 lat historia się ciągnie..."

Nostalgiczny, przepełniony wspomnieniami i wzruszeniami film pokazujący Ludomira Mączkę przed wyruszeniem w kolejny rejs dookoła świata. Na przystani w Szczecinie Ludek z pomocą przyjaciół żeglarzy przygotowuje Marię do wyprawy, ceruje żagle...liczy suszone kiełbasy i grając w szachy pije swoją słynną jerba mate. Świadomy upływającego czasu, opowiada o kończącym się powoli życiu na jachcie, o swojej ukochanej Marii, która jest dla niego domem, żoną, kochanką, którą czasem w życiu zostawiał, ale nigdy nie zdradził...
   
Biegnąc po falach
reż. Waldemar Heflich, 1988 r. (25 min.)

Lato z radiem, jubileuszowa 10-ta Mazurska Operacja Żagiel, Mikołajki z końca lat 80. Przy betonowej kei przycumowane Omegi, Venuski, Ramblery, Sportiny. Słynne jachty "Arabella" i "Biegnąca po falach". Tawerna Lady Mary, drewniane wiaty na nabrzeżu, plecaki na stelażach, komunikaty żeglarskie ogłaszane „szczekaczką”.

O powstawianiu tego miejsca,  funkcjonowaniu portu w tych czasach i następujących zmianach w stylu żeglowania opowiada Kazimiera Komosa - wieloletnia szefowa Wioski Żeglarskiej, animatorka szant i kultury marynistycznej w Mikołajkach. Film, który koniecznie powinni obejrzeć miłośnicy szuwarowego żeglarstwa. Mazury, jakich już nie ma…
   
Pomiędzy domem

reż. Jack Rath, 2012 r. (94 min.)

"Nigdy nie oglądaj się do tyłu, chyba że masz zamiar tam właśnie podążać".

Wszystko zaczęło się w maju 2007 roku, gdy w klimatycznym berlińskim pubie Australijczyk spotkał innego Australijczyka.

Pierwszy z nich był reżyserem, dokumentalistą i nazywał się Jack Rath, drugim był 25-letni Nick Jaffe. Nick znalazł się w Niemczech, by spotkać się z rodzinną „przeszłością” – jego biologiczny ojciec był Niemcem i zmarł gdy ten był jeszcze dzieckiem. Teraz, po dwuletnim pobycie w Berlinie, planował powrót do Australii. Choć nigdy wcześniej nie żeglował, postanowił, że będzie to podróż jachtem.

 

BILETY

Sprzedaż biletów i karnetów w kasie Kina Wisła w Warszawie od 02.11.2012. Bilety są sprzedawane na poszczególne bloki filmowe, lub jako karnet na wszystkie projekcje. Miejsca w Kinie Wisła podczas Przeglądu nie są numerowane. Bilety upoważniają do bezpłatnego wejścia na koncert zespołu Mietek Folk w Tawernie Korsarz. Bezpłatna rezerwacja miejsc siedzących w tawernie pod numerem tel. 22 631 04 41. Organizator zastrzega sobie prawo do niewielkich zmian w programie.

Ceny biletów:

  • 20 zł - bilet na jeden wybrany blok filmowy (uczniowie i studenci)
  • 22 zł - bilet na jeden wybrany blok filmowy (dorośli)
  • 54 zł - karnet na wszystkie filmy w ramach Przeglądu 

Rezerwacje:

W kinie Wisła, pod numerami telefonów:

22/ 839 23 65
22/ 839 53 85 

będzie możliwa telefoniczna rezerwacja biletów na Przegląd. Zamówione bilety należy odebrać i opłacić min. na godzinę przed rozpoczęciem pokazów filmowych.

Więcej informacji na stronie: www.jachtfilm.pl

x

Newsy

y

Polecamy również

Biała odwaga

Miłość, zdrada i poświęcenie w historii dwóch podhalańskich rodów wystawionych na najtrudniejszą próbę podczas niemieckiej okupacji. Czy miłość okaże się silniejsza niż więzy...
dramat/wojenny

Powołany 2

Utalentowany plastycznie Arek doznaje miłosnego zawodu. Wyładowując złość, niszczy ogrodzenie przypadkowego domu. Na jego nieszczęście świadkiem wydarzenia jest ksiądz, który przyjaźni...
dokument fabularyzowany

Strefa interesów - napisy

W „Strefie interesów" brytyjski reżyser Jonathan Glazer przygląda się domowej idylli w czasach nazistowskich Niemiec. Rudolf (Christian Friedel) wraz z żoną Hedwig (Sandra Hüller)...
dramat/historyczny

Baner