Rezerwacja 25 640 77 66

Newsy

NoveKino Siedlce wśród najlepszych w Polsce - NOWY CYKL KRÓTKA HISTORIA POLSKIEGO KINA! Największe klasyki na ekranie NoveKino - Do widzenia, do jutra - zapraszamy 21.04.

 


Polska kinematografia jest jedną z najciekawszych spośród wielkich narodowych kinematografii 2 połowy XX wieku. Mimo burzliwej historii, cenzury, kolejnych załamań ekonomicznych i społecznych nasi twórcy i twórczynie tworzyli dzieła wybitne i na stałe wpisane do światowego kanonu. Oglądając te filmy, od kluczowych dla szkoły polskiej lat 50. i 60. przez megaprodukcje lat 70. po kino moralnego niepokoju lat 80., możemy przez ich pryzmat poznać zarówno kolejne prądy artystyczne jak i obraz zmieniającej się rzeczywistości społeczno-ekonomicznej i produkcyjnej polskiego kina, i co za tym idzie zyskujemy wgląd w polskie imaginarium kolejnych dekad. Historia naszej kinematografii to także historia polskich reżyserów i reżyserek.

W przeglądzie Krótka historia polskiego kina skupiliśmy się na prezentacji wybranych tytułów największych twórców i twórczyń głównego nurtu. Jak zmieniała się wrażliwość filmowców? Czy czerpali oni z europejskiego i światowego kina czy tworzyli nową jakość? Jak wpływały na nich zmiany społeczne i geopolityczne? W końcu: jak polskie kino rezonowało za granicami naszego kraju? Przegląd jest unikatową możliwością przypomnienia najważniejszych, poddanych cyfrowej rekonstrukcji, dzieł powstałych nad Wisłą na dużych, kinowych ekranach i poprzez nie zajrzenia pod podszewkę zmian, jakie zachodziły w ciągu kolejnych dekad PRL-u.

Cykl 10 filmów ze wstępami w formie wykładu wideo prezentuje sylwetkę twórcy/twórczyni, wprowadza w tematykę dzieła, przybliża realia polityczno-społeczne jego powstania. Każdy wstęp zawiera też analizę formalną dzieła z naciskiem na scenariusz, sztukę operatorską, grę aktorską, montaż, scenografię i kostiumy. Wskazuje też aktualny wymiar dzieła i proponuje możliwe tropy interpretacyjne. Prologi zrealizowane są w sposób przystępny, bardziej popularyzatorski niż akademicki, osadzając poszczególne filmy w szerokim, kulturoznawczym kontekście.

 

Lista tytułów:

Do widzenia, do jutra – Janusz Morgenstern, 1960 - PREMIERA 21 kwietnia

Nikt nie woła – Kazimierz Kutz, 1960 - PREMIERA 26 maja

Zezowate szczęście – Andrzej Munk, 1960 - PREMIERA 23 czerwca

Sanatorium pod klepsydrą – Wojciech Jerzy Has, 1973 - PREMIERA 21 lipca

Barwy ochronne – Krzysztof Zanussi, 1976 - PREMIERA 18 sierpnia

Aria dla atlety – Filip Bajon, 1979 - PREMIERA 22 września

Gorączka – Agnieszka Holland, 1981 - PREMIERA 20 październik

Przypadek – Krzysztof Kieślowski, 1981 - PREMIERA 17 listopada

 

Organizator przeglądu: Stowarzyszenie Kin Studyjnych

Kurator przeglądu: Tomasz Kolankiewicz

Partnerzy: WFDiF, 35mm, DI Factory

Przegląd współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

Oprawa graficzna: Ewelina Gąska

Realizacja spotu: Sergio Cha

Filmoznawca i historyk filmu, wykładowca i prowadzący prelekcje i rozmowy o filmie. Dyrektor Artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Wykładowca Łódzkiej Szkoły Filmowej i Warszawskiej Szkoły Filmowej. Kurator filmowy współpracujący z telewizją, festiwalami filmowymi, Nowym Teatrem w Warszawie. Między 2008 a 2017 rokiem redaktor programowy w redakcji filmowej TVP Kultura. Wydawca reżyser i prowadzący telewizyjnych audycji kulturalnych.


 

Do widzenia, do jutra

Reżyseria Janusz Morgenstern

Gatunek: obyczajowy/psychologiczny

Kraj produkcji: Polska

Rok produkcji: 1960

Obsada: Zbigniew Cybulski, Teresa Tuszyńska

 

OPIS FILMU:

Ona, Francuzka, córka dyplomaty, od niedawna pełnoletnia. On, Polak, artysta teatralny, jeszcze do niedawna student. Spotykają się przypadkiem latem w Gdańsku, gdzie on opiekuje się teatrzykiem studenckim Tik-Tak. Marguerite (T.Tuszyńska) to nowoczesna, praktyczna dziewczyna, która podróżuje ze swoim ojcem i jak się wydaje, nie cierpi z powodu częstej zmiany miejsc i kręgu znajomych. W Gdańsku cieszy się zresztą wielkim powodzeniem. Jacek (Z.Cybulski) to romantyczny, młody mężczyzna, który marzy o idealnej miłości, odpornej na przyziemne realia. Zbliżą się do siebie na chwilę, mimo bariery językowej i rozbieżnych planów.

 

Filmowy teatrzyk Tik-Tak to w istocie legendarny gdański studencki teatrzyk Bim-Bom (1954-60), którego opiekunem artystycznym był właśnie Zbigniew Cybulski, wówczas aktor Teatru Wybrzeże. Do studentek i studentów Politechniki Gdańskiej dołączyli Bogumił Kobiela (współautor scenariusza razem z Cybulskim i Wilhelmem Machem) oraz studenci Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych: Jacek Fedorowicz i Wowo Bielicki. W filmie w epizodach zagrał również Roman Polański, a muzykę skomponował Krzysztof Komeda. W roli Marguerite – słynna „Tetetka”, czyli Teresa Tuszyńska, aktorka niezawodowa, laureatka konkursu „Przekroju” dla amatorek, popularna modelka „Mody Polskiej”. Debiut reżyserski Janusza Morgensterna zdobył nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Standfordzie (1961) – za reżyserię oraz w Melbourne (1961) – za zdjęcia Jana Laskowskiego.

x

Newsy

y

Polecamy również

John Wick 4 - napisy

Rekordowa ilość akcji, kul, krwi i rozbitych samochodów oraz sekwencje walk, które przejdą na zawsze do historii kina. Czy można zabić wszystkich? Cóż, na pewno można...
akcja/thriller

Miłość po angielsku - napisy

Film opowiada historię dwójki ludzi Emily (Natalia Tena) oraz zabawnie uroczego 42 - letniego Polaka Stefana (Piotr Adamczyk) mieszkającego od lat w Londynie. Para zakochała się w sobie 15 lat...
romans

Shazam! Gniew bogów - dubbing

#Shazam New Line Cinema przedstawia Shazam! Gniew bogów dalszy ciąg historii nastolatka Billy’ego Batsona, który po wypowiedzeniu magicznego słowa „SHAZAM!” zmienia się w swoje...
akcja/fantasy

Baner