Rezerwacja 22 839 23 65

Anna Czerwińska – filmy górskie + spotkanie z reżyserem Darkiem Załuskim

Anna Czerwińska – filmy górskie + spotkanie z reżyserem Darkiem Załuskim
Anna Czerwińska – filmy górskie + spotkanie z reżyserem Darkiem Załuskim
o

Anna Czerwińska – filmy górskie + spotkanie z reżyserem Darkiem Załuskim

c

Opis filmu

Przed kilkoma tygodniami pożegnaliśmy nieodżałowaną Annę Czerwińską, wybitną alpinistkę, a zarazem osobę pełną inwencji, z entuzjazmem wypowiadającą się o swoich himalajskich przygodach.

Na temat Anny Czerwińskiej ukazało się w ostatnim czasie sporo artykułów, brakowało jednakże wypowiedzi samej Anny. Dlatego pragniemy przypomnieć trzy filmy Darka Załuskiego, zrealizowane podczas wspólnych wspinaczek.

Pierwszy z nich „Przypadki Pani Ani”  z 2001 roku był kręcony podczas wyprawy na czwarty szczyt ziemi – Lhotse (8511 m). Anna wspomina w nim między innymi swoją wspinaczkę na sąsiadujący z tym szczytem Everest, którą obyła zaledwie rok wcześniej. Zadaje też kilka pytań, jak będzie wyglądało jej przyszłe życie, gdy zabraknie w nim gór? Dynamiczne kadry z akcji górskiej wspaniale oddają dramaturgię wyprawy, podczas której Anna jako pierwsza Polka stanęła na szczycie tej wymagającej góry.

Kolejny film „Wszystko prawie o wyprawie” zrealizowano kilka lat później, w 2005 roku, podczas wyprawy na K2, w której oprócz Anny i Darka wziął także udział Leszek Cichy oraz trzech bułgarskich alpinistów. Tym razem nie udało się osiągnąć szczytu, tym niemniej himalaiści docierają do obozu IV, skąd wyrusza się do ataku szczytowego. Anna w sugestywny sposób tłumaczy wszelkie zawiłości prowadzenia takiej wyprawy, począwszy od uformowania się karawany aż do chwil, gdy decydowały się losy tej ambitnej ekspedycji.

Trzeci film „Szpik na szczyt” pokazuje wyjątkową inicjatywę Anny Czerwińskiej, która zaproponowała, by osoby związane z przeszczepem szpiku kostnego (zarówno dawcy jak i biorcy, a także lekarze) spróbowali zmierzyć się w wejściem na wysoką górę, jaką jest najwyższy szczyt Afryki – Kilimandżaro. Tu wypada dodać, że Anna kilka lat wcześniej oddała swój szpik, ratując życie młodej kobiety z dzieckiem. Wyprawa kończy się dużym sukcesem, pokazując, że osoby po przeszczepie szpiku mogą prowadzić normalne życie, nie stroniąc nawet od pewnych sportowych wyzwań.

W wieczorze weźmie udział twórca filmów  Darek Załuski, a także kilka osób związanych z Anną Czerwińską. Będą też wyświetlone krótkie materiały wideo nakręcone z Anną podczas jej spotkań z publicznością. W trakcie spotkania będzie funkcjonowało stoisko z książkami Anny Czerwińskiej (także archiwalnymi).

a

Seansey

Polecamy również

Raport Pileckiego

Długo wyczekiwana, historyczna superprodukcja prezentuje losy jednego z największych polskich bohaterów – rotmistrza Witolda Pileckiego. Był harcerzem, uczestnikiem Bitwy Warszawskiej,...
wojenny

Sound of Freedom. Dźwięk wolności - napisy

Jeden z największych filmowych fenomenów współczesnego kina! Zamrożony przez mainstreamowych dystrybutorów przeleżał na półce 5 lat. Wykupiony dzięki publicznej zbiórce i mobilizacji...
akcja/thriller