Pan Olbrychski
Pan Olbrychski
Opis filmu
Zdjęcia do filmu realizowane w 2024 roku, m.in.: w Warszawie, Podkowie Leśnej, Głuchach, Izabelinie, Starych Juchach, Drohiczynie i Gdańsku.
Bohaterem filmu jest Daniel Olbrychski, ikona polskiego filmu i teatru. Na dużym ekranie zadebiutował w 1963 roku. Potem wcielał się w główne role w filmach, między innymi w pięciu nominowanych do Oscara - „Ziemia obiecana”, „Panny z wilka” Andrzeja Wajdy, „Potop” Jerzego Hoffmana, „Przekątna gońca” Richarda Dembo i „Blaszany bębenek” Volkera Schlondorffa. Ostatnie dwa tytuły uhonorowane zostały Oscarem dla filmu nieanglojęzycznego.
W filmie „Pan Olbrychski”, pierwszej dokumentalnej biografii aktora, jego filmowe role przeplatają się z życiem osobistym. Olbrychski prowadzi nas przez swoje dzieciństwo w Drohiczynie, młodość w Warszawie i niezwykłą podroż zawodową po całym świecie. Narracja głównego bohatera poddana została konfrontacji z wypowiedziami jego współpracowników i przyjaciół, we współcześnie realizowanych rozmowach, m.in.: Krystyna Janda, Maja Komorowska, Maria Pakulnis, Maryla Rodowicz, Adam Michnik, Jerzy Hoffman, Krzysztof Zanussi, Volker Schlondorff, Andrzej Seweryn, Tomasz Karolak czy Michał Żebrowski.
W materiałach archiwalnych pojawią się wypowiedzi i fragmenty realizacji scen z filmów Andrzeja Wajdy.