Newsy
Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych w kinie Wisła - 6 października od godz. 17:45 - bilety już w sprzedaży
TYDZIEŃ WARSZAWSKICH KIN STUDYJNYCH
1-7 października
Pierwsza edycja Tygodnia Warszawskich Kin Studyjnych to szereg ciekawych wydarzeń: seanse przedpremierowe najnowszych filmów renomowanych twórców światowego kina, wykłady, wystawy, spotkania, dyskusje, wycieczki. To także pokazy archiwalnych, czarno-białych materiałów, kronik filmowych i klasyki polskiego kina... Do udziału zapraszamy nie tylko stałych bywalców kin studyjnych, zachęcamy wszystkich, którzy kochają kino, Warszawę i miejsca, które wpisują się w filmowe tradycje stolicy.
Widzowie będą mogli poznać historię swoich ulubionych kin oraz obejrzeć unikatowe filmy fabularne i dokumentalne. Publiczność będzie mogła uczestniczyć w spotkaniach z twórcami filmowymi i specjalistami branży kinematograficznej, którzy opowiedzą o kulisach swojej pracy. Chcesz wiedzieć co to DKF-y, PKF-y, nieużyte pozytywy? Przyjdź! Będzie też o taśmie filmowej, początkach kin studyjnych oraz transformacji obyczajów podczas seansów - czyli savoir vivre kinomana na przestrzeni lat.
Bądźcie z nami! Jesteśmy otwarci!
W przeglądzie udział biorą następujące kina studyjne:
Amondo
Atlantic
Elektronik
Kinoteka
Kultura
Luna
Muranów
NoveKino Wisła
Stacja Falenica
U-Jazdowski
Bilety na wybrane seanse w cenie 15 złotych. Na resztę wydarzeń wstęp wolny (za pobraniem bezpłatnej wejściówki).
Szczegółowy program:
6 października, środa
godz. 17:45 pokaz filmu "Na srebrnym globie" reż. Andrzej Żuławski
POKAZ BEZPŁATNY, WEJŚCIÓWKI DO ODEBRANIA W KASIE KINA WISŁA
Reżyseria: Andrzej Żuławski
Scenariusz: Andrzej Żuławski
Gatunek:science-fiction
Kraj produkcji: Polska
Rok produkcji:1987
Obsada: Andrzej Seweryn, Jerzy Trela, Iwona Bielska, Jerzy Grałek, Elżbieta Karkoszka, Andrzej Lubicz-Piotrowski
Owiany legendą film Andrzeja Żuławskiego. Domysły dotyczące definitywnego przerwania realizacji tego obrazu, były tematem licznych spekulacji i artykułów prasowych. Produkcję filmu, która trwała w rzeczywistości 12 lat przejmowały kolejno trzy Zespoły Filmowe. Pierwszy etap powstawania filmu obejmował lata 1976 - 1977. Po zatrzymaniu produkcji szansa dokończenia dzieła pojawiła się w 1981 roku, kiedy jego losy przekazano Zespołowi „X”, ale Żuławski nie wrócił wtedy do Polski. Dopiero na początku 1986 roku rozpoczął montaż i udźwiękowienie ocalałych 48 aktów filmu. Dokręcił także „obraz” do brakujących fragmentów pierwotnego scenariusza – sceny ulic Warszawy, na tle których opowiada z offu o brakujących sekwencjach. W sumie prace nad filmem prowadzone były w latach: 1976 - 1977 (I etap produkcji) i 1986 - 1987 (ukończenie filmu).
W filmie zagrali m.in.: Andrzej Seweryn, Jerzy Trela, Waldemar Kownacki, Grażyna Dyląg, Iwona Bielska i wielu innych wybitnych polskich aktorów i aktorek. Punktem wyjścia dla tej historii jest pewien tajemniczy videopamiętnik – to zapis tragicznie zakończonej wyprawy kosmicznej i nowej cywilizacji, którą próbowali stworzyć uczestnicy ekspedycji na podobnej do Ziemi planecie. Nowa, w założeniu lepsza wersja życia miała dać szansę ludzkości na restart, zbudowanie doskonalszej wersji życia. Jednak ludzie miast Raju stworzyli sobie Piekło w nowym miejscu. Co poszło nie tak?
Film zostanie pokazany w odrestaurowanej i zremasteryzowanej wersji.
Wstęp na seans jest bezpłatny (obowiązuje odbiór wejściówek w kasie).
____
godz. 20:45 pokaz filmu "Ucieczka na srebrny glob", reż. Kuba Mikurda oraz spotkanie z twórcami filmu: reżyserem oraz producentką: Darią Maśloną. Spotkanie poprowadzi Tomasz Kolankiewicz.
BILETY JUŻ W SPRZEDAŻY, CENA BILETU: 15 ZŁ.
Reżyseria: Kuba Mikurda
Kraj produkcji: Polska
Rok produkcji: 2021
Czas trwania: 94 minuty
„Ucieczka na Srebrny Glob” to dokument o największej tajemnicy i największym niespełnionym marzeniu polskiego kina – niedokończonym eposie science-fiction „Na srebrnym globie” Andrzeja Żuławskiego.
Film „Ucieczka na Srebrny Glob” został uhonorowany trzema nagrodami na zakończonym niedawno Docs Against Gravity Film Festival. Producentka filmu Daria Maślona otrzymała Nagrodę Smakjam za Najlepszą Produkcję, kolejne trofea to „Nos Chopina” i Nagroda Stowarzyszenia Kin Studyjnych (organizatora Tygodnia Warszawskich Kin Studyjnych). W uzasadnieniu przyznania tej ostatniej nagrody można było przeczytać:
„Niezależnie od czasów kultura powinna być apolityczna, a artysta wolny w swobodzie tworzenia i wyrażania siebie. Za niezwykle dojrzałą warsztatowo, uniwersalną i ciekawą poznawczo opowieść o ambitnym, niedocenionym twórcy tworzącym w czasach, gdy reżim tłamsił kulturę a jednostka nic nie znaczyła".
Bilety na seans w cenie 15 zł. Film zostanie wyświetlony z napisami w języku angielskim.
_____
Organizatorzy wydarzenia to Stowarzyszenie Kin Studyjnych i Biuro Kultury Miasta Stołecznego Warszawy.
Zadanie zostało zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy.
Nasi partnerzy: SKS, SFP, CineLine, MOJEeKINO.pl, Wyborcza.pl, WFDiF, Warszawa po dziku
Plakat i identyfikacja wizualna by Julia Fukiet
Dodatkowo, 2 października o godz. 11:00 zapraszamy na Spacer Warszawskiego Tygodnia Kin Studyjnych!