Rezerwacja 22 839 23 65

Newsy

Festiwal JAPOŃSKIE LATO

2012-08-29

Festiwal JAPOŃSKIE LATO w Kinie Wisła 

W każdą środę od godziny 11:00, spotkania będą miały charakter familijny

Dla warszawskich miłośników anime przygotowaliśmy przegląd wspaniałych japońskich animacji ze Studia Ghibli, oraz szereg imprez towarzyszący, promujących zachwycającą bogactwem sztukę Kraju Kwitnącej Wiśni.

W programie między innymi: warsztaty origami, warsztaty sushi, Pokaz Bonsai, pokaz zakładania kimona ki-tsuke, warsztaty karate, warsztaty kaligrafii,  oraz pokaz tradycyjnego tańca japońskiego BUYO, pokaz szermierki samurajskiej i fascynujących cięć mieczem i karaoke dla dzieci.

Warsztaty i pokazy festiwalowe będą miały charakter familijny zostaną dostosowane do potrzeb zarówno najmłodszych jak i dorosłych widzów. Kino ze swojej strony zapewni odpowiednio dobrane filmy, którymi widzowie będą mogli cieszyć się w gronie całej rodziny.

Ceny biletów:
10zł - dzieci do lat 12
12zł - dorośli

4 lipca - ASTRALNE ŚWIĘTO ZAKOCHANYCH

Japońska animacja - MÓJ SĄSIAD TOTORO & warsztaty Jogi

Astralne Święto Zakochanych jest obchodzone w Japonii 7 Lipca, gdy dwie gwiazdy Vega (Prząśniczka) i Altair (Pasterz) spotykają się raz w roku na niebieskim firmamencie (tanabata). Dawno temu Bóg Nieba miał córkę imieniem Orihime (czyli "tkaczka" - gwiazda Vega). Codziennie tkała ona dla ojca nową szatę na krośnie zwanym tanabata. Pewnego dnia Orihime poznała pięknego młodzieńca o imieniu Kengyu (co znaczy "pastuch" - gwiazda Altair), który opiekował się stadem krów. Młodzi od pierwszego wejrzenia zakochali się w sobie i całkowicie zapomnieli o swojej pracy. Bóg bardzo się pogniewał i za karę rozdzielił ich Ama no kawa (Droga Mleczna). Jednak widząc wielką rozpacz córki zlitował się i pozwolił spotykać się im raz do roku, w nocy 7 lipca (od tego czasu liczba 7 jest liczbą szczęśliwą). Jeżeli jednak tego dnia pada to Amano-kawa wzbiera i nie pozwala się kochankom spotkać. Podczas Tanabata, ludzie piszą na małych, różnokolorowych karteczkach romantyczne życzenia, zwane tanazaku i wieszają je na gałęziach Bambusa.

 MÓJ SĄSIAD TOTORO

reż. Hayao Miyazaki, Japonia, 1988, '86.

Zapraszamy na najsłynniejszy film w historii japońskiej animacji.

Dwie dziewczynki, Mei i Satsuki, wraz z ojcem i zmagającą się z ciężką chorobą mamą przeprowadzają się na wieś, do opuszczonego, nieco tajemniczego domu. Szybko odkrywają, że spokojna sielska okolica przepełniona jest magią. Najpierw siostry spotykają mieszkające w ich domu tajemnicze czarne kulki, później poznają łagodne i życzliwe duchy lasu, a wśród nich niezwykłego Totoro. Kiedy młodsza dziewczynka zaginie, okaże się, jak cenna jest ta przyjaźń...

FAMILIJNE WARSZTATY JOGI

prowadzone przez instruktorów SOTO- Dalekowschodniego Centrum Kulturalno-Sportowego

Zapraszamy rodziców z dziećmi na familijne warsztaty jogi. Chłopcy i dziewczynki ćwicząc Jogę uczą się patrzeć na siebie i na świat z punktu widzenia pozytywnej energii. Opanowując techniki zaczynają lepiej rozumieć siebie i lepiej odnajdują się w relacjach, stają się spokojne, zrównoważone i pozytywnie nastawione do rówieśników i dorosłych. Ćwiczenia jogi dla dzieci nie są ćwiczeniami forsującymi ich młode organizmy. Są dostosowane do ich rozwoju zarówno fizycznego jak i emocjonalnego.


11 lipca

Japońska animacja SPIRITED AWAY. MIASTO BOGÓW & warsztaty Origami

SPIRITED AWAY. MIASTO BOGÓW

reż. Hayao Miyazaki, 2001, '124

Historia dziewczynki o imieniu Chichiro, której rodzice zjedli pokarm przeznaczony dla Bogów i za karę zostali zamienieni w świnie. Aby ich odczarować Chichiro wyrusza do świata bogów gdzie musi pokonać złą Yubabę i zdjąć zaklęcie ze swoich rodziców. Film nagrodzony na festiwalu w Berlinie - Złotym Niedźwiedziem oraz Oscarem 2003 jako najlepszy film animowany. To bardzo dobry film familijny traktujący o przywiązaniu do rodziców, odwadze, radzeniu sobie z problemami, trochę o dorastaniu, ale także o wartości, jaką jest przyjaźń. Poruszone zostają i trudniejsze tematy, jak typowa dla dzieł Miyazakiego kwestia ekologii. Wszystkie te rzeczy reżyser zdołał opowiedzieć bez popadania w naiwność, mimo że najczęściej stanowią truizmy. Przekaz jest z jednej strony bardzo prosty, z drugiej bardzo uniwersalny, sprawdzający się chyba w każdej kulturze.

FAMILIJNE WARSZTATY ORIGAMI. Tchnięcie życia w zwykłą kartkę papieru.

prowadzone przez instruktorów SOTO- Dalekowschodniego Centrum Kulturalno-Sportowego

Na oczach publiczności ze zwykłej kartki papieru rodzą się różne figury zwierząt, kwiatów i roślin. Powstają trójwymiarowe bryły i kształty, zmieniają się, stają się jakby żywe. Sztuka składania papieru - Origami jest tradycyjną sztuką japońską o chińskich korzeniach. Prostolinijność, precyzja i wyrafinowanie budzi prawdziwy zachwyt. Mówi się, że Origami to matematyczna precyzja, harmonia i delikatność.
 

18 lipca

Japońska animacja RUCHOMY ZAMEK HAURU & warsztaty walki na miecze Mały Samuraj

RUCHOMY ZAMEK HAURU

reż. Hayao Miyazaki, Japonia, 2004, '119

Sophie zostaje zamieniona przez demoniczną Czarownicę w starą kobietę. Zrozpaczona próbuje odzyskać swoje ciało i wyrusza w magiczną podróż pełną niebezpieczeństw. W poszukiwaniu samej siebie Sophie trafia do dziwnego Ruchomego Zamku należącego do czarodzieja Hauru. Spotyka w nim demona ognia - Karushifa, który przedstawia jej propozycję. Jeśli Sophie uwolni go spod mocy Hauru, on w zamian przywróci jej 18-letnie ciało. Co stanie się z Sophie w Ruchomym Zamku? Czy wszystkie części magicznej układanki znajdą swoje miejsce?

WARSZTATY WALKI NA MIECZE MAŁY SAMURAJ

prowadzone przez instruktorów SOTO- Dalekowschodniego Centrum Kulturalno-Sportowego

Miecz symbolizował pochodzenie samuraja, jego rangę. Przypisywano mu właściwości magiczne, mistyczne. Zapraszamy na pokazy i warsztaty tradycyjnej japońskiej szkoły walki na miecze Ken-Jutsu. Drewniane miecze bokken służą w do wykonywania układów ćwiczeń – kata. Oprócz kata ćwiczone są dobycia miecza – Batto-Jutsu – z użyciem prawdziwego miecza Katana oraz treningowego miecza Iaito. Mali Samurajowie będą mogli pod okiem instruktora zapoznać się z tajnikami władania japońskim mieczem samurajskim.

 

25 lipca

Japońska animacja PONYO & warsztaty Sushi

PONYO

reż. Hayao Miyazaki, Japonia 2008, '100

Pięcioletni Sosuke mieszka wraz z mamą nad brzegiem morza. Pewnego dnia chłopiec znajduje na plaży butelkę z uwięzioną w niej złotą rybką. Sosuke ratuje ją i daje na imię Ponyo. Wkrótce okazuje się, że Ponyo nie jest taką sobie zwykłą rybką. To córka wielkiego maga i morskiej bogini. Pewnego dnia rybka przy pomocy magicznego zaklęcia zamienia się w małą dziewczynkę. Ona i Sosuke szybko stają się parą nierozłącznych przyjaciół. Niestety, ta magiczna transformacja narusza równowagę w przyrodzie. Ojciec-mag wysyła fale oceanu na poszukiwanie córki, Księżyc niebezpiecznie zbliża się do Ziemi. Dzieci odważnie próbują zapobiec katastrofie, a jednocześnie spełnić marzenia Ponyo o byciu człowiekiem.

FAMILIJNE WARSZTATY SUSHI

prowadzone przez partnerów SOTO – Dalekowschodniego Centrum Kulturalno-Sportowego „SUSHI AKADEMIĘ”

Zapraszamy na warsztaty sushi, również dla najmłodszych! Sushi jest potrawą niskokaloryczną, smaczną i uważaną za najzdrowszą na świecie. Mającą rzesze miłośników, smakoszy i wielbicieli, również wśród dzieci i wegetarian.  Sushi to nie tylko ryż i dodatki. To także filozofia, tajemnica, kontemplacja i wiedza. Przygotowanie sushi wymaga składników najwyższej jakości, umiejętności ich odpowiedniego doboru oraz znajomości rygorystycznych zasad przygotowania.

 

1 sierpnia

Japońska animacja LAPUTA PODNIEBNY ZAMEK & warsztaty Bonsai

LAPUTA PODNIEBNY ZAMEK

reż. Keiko Yokozawa, Japonia 1986, '124

Życie Pazu, osieroconego chłopca z górniczej osady, zmienia się w jednej chwili, kiedy prosto w jego ramiona z nieba spada dziewczynka z zawieszonym na szyi jasnozielonym kamieniem. Okazuje się, że Sheeta i jej tajemniczy naszyjnik są kluczami do odnalezienia mitycznego, unoszącego się gdzieś pośród chmur, pełnego tajemnic i skarbów zamku Laputa, wedle legendy niegdyś zamieszkiwanego przez wysoko rozwiniętą cywilizację. Sheeta musi uciekać przed wojskiem oraz powietrznymi piratami, którzy za wszelką cenę chcą odnaleźć legendarny zamek. Akcja filmu rozgrywa się w alternatywnej rzeczywistości, przypominającej początek XX wieku w Europie.

WARSZTATY BONSAI

prowadzone przez partnerów SOTO – Dalekowschodniego Centrum Kulturalno-Sportowego „JAPOŃSKIE OGRODY BONSAI”

Sztuka miniaturyzacji drzew i krzewów przywędrowała do Japonii z Chin. Ale to Japończycy uczynili z niej swoją narodową dumę. Bonsai uczy cierpliwości. Uzyskanie pożądanego efektu zajmuje długie lata, czasami dekady, a czasami dopiero w drugim pokoleniu założony efekt zostaje dostrzeżony. Jest to sztuka skupiona na procesie, wiecznie żywa i nieskończona. Zapraszamy na warsztaty poświęcone sztuce Bonsai.

 

8 sierpnia

Japońska animacja NAUSICAA Z DOLINY WIATRU & pokaz zakładania kimona Ki-Tsuke

NAUSICAA Z DOLINY WIATRU

reż. Hayao Miyazaki, Japonia 1984, '116

Tysiąc lat po "Siedmiu Dniach Ognia", czyli wojnie zakończonej wielkim ekologicznym kataklizmem, Ziemia porośnięta jest toksyczną dżunglą, pełną ogromnych owadów-mutantów. Oddychanie bez maski tlenowej grozi śmiercią w ciągu kilku minut. Jedną z ostatnich zamieszkałych przez ludzi oaz jest królestwo zwane Doliną Wiatru. Wieje tam "wiatr bogów", odpędzający trujące opary. Następczyni tronu, księżniczka Nausicaä, razem z mistrzem Yupą próbują zrozumieć mechanizmy rządzące przyrodą i znaleźć sposób, który zapewni ludziom bezpieczeństwo. Delikatna równowaga zostaje zachwiana, gdy nieopodal rozbija się samolot przewożący potężną broń. Sąsiedzi Doliny Wiatru planują użyć jej, by zniszczyć owady i dżunglę, nieświadomi, że ściągną w ten sposób zgubę na resztę ludności.

POKAZ KIMON KI-TSUKE

prowadzone przez instruktorów SOTO- Dalekowschodniego Centrum Kulturalno-Sportowego

Zapraszamy do podziwiania misternej sztuki zakładania kimona, wymagającej niebywałego kunsztu i zręczności. Będziemy się cieszyć ferią barw i egzotyką orientalnej elegancji.

15 sierpnia

Japońska animacja SZOPY W NATARCIU & warsztaty Karate, Judo, Aikido

SZOPY W NATARCIU

reż. isao takahata,  Japonia 1994, '119

Piękny, usytuowany na wzgórzu las zamieszkany jest przez dość pokaźną społeczność szopów. Pomijając drobne sąsiedzkie waśnie, wiodą one życie spokojne i beztroskie - aż do chwili, kiedy w okolicy rozlega się warkot koparek i buldożerów. Okazuje się, że ludzie chcą zrównać las z ziemią i na tym miejscu wybudować osiedle mieszkaniowe. Szopy nie mogą do tego dopuścić. Postanawiają zastosować sabotaż: dzięki umiejętności transformacji, która umożliwia wcielenie się w dowolną postać, będą wszelkimi możliwymi sposobami utrudniać postęp prac budowlanych...

WARSZTATY SZTUK WALKI – AIKIDO, KARATE, JUDO

prowadzone przez instruktorów SOTO- Dalekowschodniego Centrum Kulturalno-Sportowego

Państwa milusińscy pod okiem wykwalifikowanych instruktorów poznawać będą tajniki wschodnich sztuk walki. Instruktorzy nauczą technik, przybliżą historię, pokażą jak w łatwy sposób można ćwiczyć bawiąc się i bawić się ćwicząc. Gwarantujemy ciekawy program i naukę przez dobrą zabawę.

22 sierpnia

Japońska animacja NARZECZONA DLA KOTA & pokaz tańca BuYo

NARZECZONA DLA KOTA

reż. Hiroyuki morita Japonia, 2002, '75

Pewna dziewczynka o imieniu Haru w drodze ze szkoły przypadkowo ratuje spod kół samochodu bezpańskiego kota. Okazuje się jednak, że nie jest to taki sobie zwykły kot... Potrafi nie tylko elegancko podziękować ludzkim głosem za okazaną pomoc, ale także odwdzięczyć się w sposób niestandardowy. Niespodzianka w postaci kilkudziesięciu odświętnie zapakowanych paczuszek z myszami w szkolnej szafce na książki to dopiero początek. Haru ze zdumieniem dowiaduje się, że zasłużyła na życzliwość samego Króla Kotów, który proponuje jej małżeństwo ze swoim synem, Księciem Luną... Dziewczyna odbywa pełną przygód i niezwykłych emocji podróż do Królestwa Kotów, mając za przewodnika pewnego opasłego zgryźliwego kocura...

POKAZ TRADYCYJNEGO TAŃCA JAPOŃSKIEGO BUYO

prowadzone przez partnera SOTO – Dalekowschodniego Centrum Kulturalno-Sportowego – HANA UMEDA

Serdecznie zapraszamy na pokaz tradycyjnego tańca japońskiego Buyo, wykonywany przez wybitne pasjonatki i znawczynie swojej dziedziny. To widowisko na miarę urody odległej japonii. Gwarantujemy Niezapomniane wrażenia.

29 sierpnia

Japońska animacja PODNIEBNA POCZTA KIKI & warsztaty Kaligrafii

PODNIEBNA POCZTA KIKI

reż. Hayao Miyazaki,  Japonia, 1989, '103

Jak nakazuje tradycja, kiedy czarownica osiąga wiek 13 lat, musi opuścić rodzinny dom i zamieszkać w obcym mieście, które nie posiada własnej czarownicy. Kiki wsiada więc na miotłę i wraz z Jiji – gadającym kotem o sarkastycznym poczuciu humoru – wyrusza w nieznane. Początki nie są łatwe. Osiedla się w miejscu, gdzie nikogo nie zna i zdana jest wyłącznie na siebie. Z czasem jednak wszystko zdaje się powoli układać. Kiki zdobywa zaufanie i życzliwość mieszkańców miasta, a szczególną sympatią darzy ja pewien chłopiec... Na życie nasza mała czarownica zarabia doręczając ekspresowo przesyłki (oczywiście przy użyciu miotły). Niestety w pewnym momencie kończy się dobra passa – Kiki traci swoje. magiczne zdolności...

WARSZTATY KALIGRAFII

prowadzone przez instruktorów SOTO- Dalekowschodniego Centrum Kulturalno-Sportowego

Delikatność, precyzja, miękkość ruchów ręki prowadzącej pędzel - Fude, to wrażenia dopełniające tajemniczość i ukryte w znakach znaczenie ludzkiej myśli. Pisanie artystyczne jest nie tylko zwykłym sposobem porozumiewania się między ludźmi. Jest przelewaniem myśli, serc, stanu umysłu, emocji, które w danej chwili towarzyszą artyście. Liczy się nie tylko końcowy efekt, choć ten zwykle sam w sobie budzi niemałe emocje. Liczy się sam proces tworzenia znaków. Artysta podczas prezentacji wytwarza unikalną atmosferę skupienia i koncentracji, aby w jednej chwili, jakby od niechcenia przelać na papier swoje drugie ja, aby tchnąć w napis swoją duszę, podobnie jak czyni to szermierz posługując się mieczem.

 

GŁÓWNY PARTNER

SOTO - Dalekowschodnie Centrum Kulturalno-Sportowe

 

 

PARTNER

Wydawnictwo WANEKO

 

  

PATRONAT

Fundacja Krzewienia Kultury Japońskiej SAKURA

 

x

Newsy

y

Polecamy również

Biedne istoty - napisy

„Biedne istoty” w reżyserii Giorgosa Lanthimosa to niesamowita opowieść o ewolucji Belli Baxter (Emma Stone), młodej kobiety, która zostaje przywrócona do życia przez genialnego i...
romans/science-fiction

Pianoforte

Ogromne emocje i szansa, która zdarza się raz w życiu. W trakcie eliminacji jest ich 160, do finału trafia zaledwie 12 osób. Konkurs Chopinowski jest najbardziej prestiżowym wydarzeniem tego...

Przesilenie zimowe - napisy

Nominowany do Oscara®, Paul Giamatti w roli nielubianego nauczyciela, Paula. Paul jest postrzegany przez uczniów, nauczycieli oraz dyrektora szkoły jako osoba pompatyczna i...
dramat/komedia

Sami swoi. Początek

Pawlak i Kargul – bohaterowie kultowej trylogii ,,Sami swoi”, przed trafieniem na Ziemie Odzyskane byli sąsiadami we wsi na Podolu. I już wtedy było to wybuchowe sąsiedztwo…...
komedia/obyczajowy

Baner