Rezerwacja 22 828 93 03

Newsy

FABELMANOWIE - najnowsze dzieło magika kina Stevena Spielberga

Magik kina reżyser który swoim dorobkiem wpłynął znacząco na światową kinematografię - Steven Spielberg - powraca ze swoim najnowszym intymnym filmem - "Fabelmanowie". 

Film, który zachwycił publiczność i krytyków na Festiwalu w Toronto.

Jeden z najbardziej wzruszających i dojrzałych filmów Stevena Spielberga” SCREEN, Tim Grierson

„Michelle Williams jest niezwykła. Paul Dano jest wybitny” DEADLINE, Pete Hammond

“Jeden z najbardziej oryginalnych i najlepszych filmów Spielberga od lat.” THE WRAP, Steve Pond

„Najlepszy film roku.” NY POST, Johnny Oleksinski


Autorami scenariusza są Steven Spielberg i nagrodzony Nagrodą Pulitzera scenarzysta i dramaturg Tony Kushner.

Steven Spielberg wraca do czasów swojego dzieciństwa, by opowiedzieć o dorastaniu Sammy’ego Fabelmana, wrażliwego nastolatka, wielkiego miłośnika kina i poczatkującego filmowca. Sammy przypadkiem poznaje dramatyczną rodzinną tajemnicę i odkrywa przy okazji, że kino w niezwykły sposób pomaga nam odkrywać prawdę o naszych bliskich i o nas samych.

Opis fabuły


Fabelmanowie to osobista, mocno autobiograficzna opowieść Stevena Spielberga o dorastaniu w powojennej rzeczywistości USA.

To historia o żyjącym w odosobnieniu chłopcu, Sammym Fabelmanie (Gabriel LaBelle), który dopiero definiuje swoje marzenia i podąża za nimi. Mocno formującym doświadczeniem jest dla niego odkrywanie kina, które zainteresuje go nie tylko z perspektywy widza, lecz także twórcy. I choć Sammy’ego wychowują kreatywni rodzice: pianistka Mitzi (Michelle Williams) i naukowiec Burt (Paul Dano), czasem ich wizje świata mocno się różnią.

Steven Spielberg zawarł w Fabelmanach cząstkę własnych wspomnień z dzieciństwa, relacje z rodzicami i opowiada o swojej pasji do kina, którą rozwijał od dzieciństwa. Film chciał zrealizować od dawna, ale potrzebował blisko szesnastu lat, by przepracować wspomnienia i przekuć je w scenariusz historii o dorastaniu.

Co do Fabelmanów, to nie chodziło o metaforę. Chodziło o pamięć.

Steven Spielberg


Reżyser o filmie

Spielberg twierdzi, że na kształt jego filmografii najbardziej wpłynął okres dojrzewania. Był on najbardziej formujący dla jego światopoglądu i pasji. Jego zdaniem

„filmowiec, cokolwiek realizuje, nawet nie swój scenariusz, nie uwolni się od siedzących w nim emocji i zawsze coś ze swojego wnętrza zostawi na taśmie filmowej”.

Dla Spielberga najważniejsze w Fabelmanach są relacje Sammy’ego z rodzicami, obserwowanie życia rodziny jako komórki społecznej, ale też zbioru indywidualistów. Tak reżyser wspominał swój dom rodzinny i tak chciał pokazać rodzinę Fabelmanów.

Mimo autobiograficznych elementów Spielbergowi zależało na uniwersalnym wydźwięku filmu. Postawił na klasyczną historię o dorastaniu, wplatając własne wspomnienia w schemat, w którym odnajduje się każdy widz. Mamy odkrywanie świata i pasji oczami dziecka oraz dostrzeganie w rodzicach nie tylko opiekunów, lecz także po prostu ludzi z ich wyborami i charakterami. Punkt widzenia zafascynowanego dziecka i pragmatycznego rodzica, oraz wynikające z tego napięcia, to jeden z głównych wątków Fabelmanów.

Spielberg ponownie współpracował przy filmie z Tonym Kushnerem. Twierdzi wręcz, że bez niego Fabelmanowie by nie powstali.

 

x

Newsy

y

Polecamy również

Babilon - napisy

Film Damiena Chazelle'a "BABILON" to oryginalna epopeja rozgrywająca się w Los Angeles lat 20. XX wieku. W rolach głównych występuję: Brad Pitt, Margot Robbie i Diego Calva. W...
dramat

Fabelmanowie - napisy

Najbardziej osobisty film jednego z największych mistrzów kina, zdobywcy trzech Oscarów STEVENA SPIELBERGA. Film, który zachwycił publiczność i krytyków na Festiwalu w...
dramat

Mężczyzna imieniem Otto - napisy

Jest to druga filmowa adaptacja bestsellerowej powieści, Fredrika Backmana „Meżczyzna imieniem Ove”. Pierwszy film był szwedzką produkcją z 2015 roku w reżyserii Hannesa Holma. Był...
dramat/komedia

Niebezpieczni dżentelmeni

Tadeusz Boy-Żeleński (T. Kot), Witkacy (M. Dorociński), Joseph Conrad (A. Seweryn) i Bronisław Malinowski (W. Mecwaldowski), cztery znakomitości zakopiańskiej bohemy budzą się po mocno...
komedia/kryminalny

Baner