Rezerwacja 22 839 23 65

Newsy

EDUKACJA IN MUNDO - ODKRYWAJ Z NAMI ŚWIAT: nowy cykl edukacyjny dla najmłodszych

NOWY CYKL EDUKACYJNY:

"IN MUNDO. ODKRYWAJ Z NAMI ŚWIAT"


Zapraszamy na nowy cykl podróżniczy, na który składają się opowieści z różnych stron świata. Poprzez ukazanie piękna różnorodnych krajobrazów Ziemi spotkania rozbudzają zainteresowanie geografią fizyczną, zaś wizualne spotkania z mieszkańcami różnych regionów pozwalają lepiej poznać i zrozumieć współczesną rzeczywistość. Prezentacje wybranych regionów przybliżają relacje występujące między człowiekiem a środowiskiem, przedstawiają odmienność kulturową oraz jej wpływ na gospodarowanie w różnych zakątkach świata. Podczas spotkań przeniesiemy się na południowe stoki Himalajów, gdzie spotkamy rolników uprawiających pola ryżowe i herbaciane. Na Wyspach Pacyfiku zobaczymy jak w zgodzie z prawami morza żyją Polinezyjczycy. W Afryce poznamy kraje Sahelu i wpływ największej pustyni na Ziemi na życie ich mieszkańców. W Ameryce Południowej powędrujemy przez wszystkie strefy klimatyczne od lasów równikowych po andyjskie lodowce, by ujrzeć jak przyroda kształtuje ludzkie życie.

PRZYKŁADOWE TEMATY:

"Afryka – śladami Stasia i Nel"
Przez Czarny Ląd przejedziemy szlakiem, który ponad 100 lat temu przemierzyli bohaterowie powieści Henryka Sienkiewicza „W pustynie i w puszczy”. Podczas podróży czeka nas wiele przygód – rejs statkiem po Nilu, przejazd wysłużonym pociągiem przez pustynię Nubijską, a także przeprawy ciężarówkami przez afrykańskie bezdroża. Wybierzemy się na safari, podczas którego spotkamy wiele dzikich zwierząt. Podziwiać będziemy również piękno afrykańskiego krajobrazu: zielone góry Siemen w Etiopii, piaszczyste plaże Zanzibaru oraz rozłożyste baobaby, które były schronieniem dla wędrujących po Afryce Stasia i Nel.

"Tybet – na Dachu Świata"
Opowieść o surowej, niedostępnej krainie buddyjskich klasztorów, bogatej kulturze i tradycji Tybetańczyków, pięciotysięcznych przełęczach i ośmiotysięcznych szczytach. Trasa wędrówki zaczyna się w Nepalu skąd górską drogą wśród najwyższych szczytów ziemi przemierzymy ponad tysiąc kilometrów do Lhasy – stolicy Tybetu. Odwiedzimy kilka tajemniczych klasztorów, przyjrzymy się codziennemu życiu mnichów, a także zwykłych pasterzy wypasających jaki. Nie zabraknie także widoków surowej, ale jakże pięknej przyrody. Na zakończenie podejdziemy do stóp najwyższej góry świata – Mt. Everestu.


"Nowa Zelandia – jak się żyje na antypodach?"
Wybierzemy się podróż na kraniec świata – do krainy marzeń, maoryskich mitów, fenomenalnych krajobrazów… Będziemy jako jedni z pierwszych na świecie witać dzień, spacerując klifowymi wybrzeżami Pacyfiku. Zabiwakujemy na skraju lodowca u stóp najwyższej góry Nowej Zelandii – Mt. Cook. Zobaczymy pierwotną przyrodę – jurajskie lasy z tysiącletnimi drzewami kauri i drzewiastymi paprociami, wieloryby i lwy morskie oraz będziemy podglądać pingwiny. Poznamy zwyczaje oraz egzotyczną kulturę maoryską.


"Indie – tam gdzie krowy śpią na ulicach" 
Indie to jeden z najbardziej barwnych i różnorodnych zakątków świata. Wielowiekowa kultura i tradycja przeplata się tu z wpływami kilku religii – hinduizmu, buddyzmu i islamu. Będziemy podziwiać największe zabytki Indii, przyglądać się rytualnym kąpielom w Gangesie i codziennemu życiu Hindusów. Na gwarnej indyjskiej ulicy spotkamy tysiące riksz pędzących wśród tłumów sprzedawców, kobiet ubranych w kolorowe sari, żebraków oraz wszechobecnych „świętych krów”.

"Wyspa Wielkanocna – tajemnica posągów moai"
Wyspa Wielkanocna to najdalej oddalony skrawek ziemi od wszystkich innych zamieszkałych lądów. Ta tajemnicza wyspa została odkryta przez holenderskiego żeglarza w niedzielę wielkanocną, 5 kwietnia 1722 roku, i stąd pochodzi jej nazwa. Gdy odkrywca po raz pierwszy stanął na tym nieznanym lądzie zadziwił się olbrzymimi kamiennymi posągami o ludzkich twarzach, których na wyspie było bez liku. Jak powstały? Kto je stworzył? Do czego służyły? I jak je transportowano? – zastanawiał się żeglarz. My również spróbujemy zgłębić tajemnicę monumentalnych posągów moai.

PODSTAWOWE INFORMACJE:

Cykl skierowany do: szkół podstawowych / ponadpodstawowych
Pokazy organizujemy dla grup od 90 osób
Bilety w cenie 12zł od dziecka