Rezerwacja 22 839 23 65

Newsy

Rekolekcje filmowe: "MATUSIA" 6.06 godz. 18:00

   

W wybrany dzien miesiąca zapraszamy na film o bliskości, pojednaniu i poszukiwaniu sensu

 

Kolejne spotkanie z cyklu REKOLEKCJE FILMOWE


6 czerwca o godz. 18:00

film: 

"MATUSIA"

____

6 czerwca o godz. 18:00, we wtorek zapraszamy na pokaz filmu "Matusia" w ramach rekolekcji filmowych. Przed seansem odbędzie się prelekcja ks. Marka Kotyńskiego. Bezpłatne bilety są dostępne w kasie kina. 

 
 
reżyseria: Maciej Fijałkowski
gatunekdokument fabularyzowany
produkcja: Polska


Film Instytutu Pamięci Narodowej to niezwykła opowieść o Sprawiedliwej: Matce Matyldzie Getter – tytułowej Matusi. Przełożona Prowincji Warszawskiej była inicjatorką i główną koordynatorką akcji ratowania dzieci żydowskich podczas II wojny światowej przez zakonnice Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

Matka Matylda Getter mówiła: Ktokolwiek przychodzi na nasze podwórko i prosi o pomoc, w imię Chrystusa, nie wolno nam odmówić.

Zobowiązała się przyjąć każde dziecko osób aresztowanych lub znajdujących się w trudnych warunkach materialnych. Dbała o zapewnienie swoim wychowankom odpowiednich warunków materialnych, o ich kształcenie, o stworzenie im spokojnej, rodzinnej atmosfery. Poprzez rozbudowaną sieć sierocińców prowadzonych przez Zgromadzenie, udało jej się uratować ponad 500 dzieci, a także około 250 dorosłych. Dzięki staraniom ocalonych przez nią Żydów Instytut Yad Vashem: World Holocaust Center, Jerusalem pośmiertnie nadał jej tytuł Sprawiedliwej wśród Narodów Świata. Siostra Matylda Getter współpracowała również z konspiratorami z Polskiego Państwa Podziemnego i prowadziła akcje niesienia pomocy osobom aresztowanym przez Niemców. Wspierała ludność cywilną podczas Powstania Warszawskiego.
 
 
Wydarzenie jest organizowane we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej.
 

Przed seansem odbędzie się prelekcja ks. Marka Kotyńskiego. 
 
Patronem wydarzenia jest Radio Warszawa