Rezerwacja 22 839 23 65

Newsy

19. Warszawski Przegląd Filmów Górskich - 8-10 grudnia

   19. Warszawski Przegląd Filmów Górskich
(8-10 grudnia)

Kolejna edycja naszej imprezy odbędzie w dniach 8-10 grudnia 2023 roku, tradycyjnie w kinie Wisła (Pl. Wilsona 2). Repertuar jest już dostępny na naszej stronie internetowej oraz sprzedaż biletów ruszyła online oraz w kasach kina. Ceny biletów: 27 zł - bilet normalny, 22 zł - bilet ulgowy. W tym roku nie ma karnetów. 

W tym roku będziemy mieli okazję spotkać się z naszymi znanymi himalaistami, jak Leszek Cichy Oswald Rodrigo Pereira, Monika Witkowska i Dorota Rasińska-Samoćko. Będziemy też mieli okazję wspominać tych, których już z nami nie ma, jak Anna Czerwińska (m.in. Darek Załuski zaprezentuje materiały filmowe z przygotowywanego filmu o Annie, a Krystyna Palmowska pokaże swoją prezentację) czy Janusz Kurczab (z okazji ukazania się książki wspomnieniowej).


Z repertuaru filmowego możemy już teraz zapowiedzieć głośny pełnometrażowy film „Ski Bums”, nakręcony w 2001 roku przez kanadyjskiego reżysera, zdobywcy Oscara, Johna Zaritsky’ego. Opowiada on o nieco zwariowanym życiu fascynatów narciarstwa ekstremalnego w kanadyjskim Whistler. Kto miał okazję posłuchać w ubiegłym roku opowieści Petera Chrzanowskiego, autora książki „Szusss, czyli jak przeżyłem samego siebie”, ten będzie wiedział, o co chodzi. Ten skandalizujący nieco film przez wiele lat był półkownikiem, a do Polski dociera dopiero w tym roku. Projekcji filmu będzie towarzyszyło spotkanie z jednym z jego bohaterów, Johnny’em Trashem.

Będziemy mogli też obejrzeć krótki film Marcina Tomaszewskiego „INUSSUK Droga do domu” nakręcony podczas zimowej wyprawy na Grenlandii, a także ”Zniknięcie Janusza Klarnera” Marcina Berbeki, odwołujący się do archiwalnych zdjęć filmowych nakręconych podczas pierwszej polskiej wyprawy himalajskiej na Nanda Devi East w 1939 roku. 

W naszym programie znajdą się również dwa filmy o biegach długodystansowych. Pierwszy z nich to nagrodzony w Lądku Zdroju „Życie w biegu” Grzegorza Lipca, z udziałem naszego świetnego biegacza Piotra Herzoga. Po filmie rozmowa z jego autorami.  

Drugi film pod tytułem „Karakorun” jest najnowszą produkcją Adriana Dmocha. Bohater zmaga się z ekstremalnym zadaniem przebiegnięcia 1000 km po drogach i bezdrożach przecinających Hindukusz, Karakorum i Himalaje. Kapitalne krajobrazy i walka z własną słabością tworzą prawdziwą mieszankę wybuchową. Po filmie spotkanie z twórcą filmu i jego bohaterem. 

I wreszcie wspomniany już Oswald Pereira zaprezentuje swój najnowszy film z tegorocznej wyprawy z Bartkiem Ziemskim na dwa ośmiotysięczniki w Himalajach. 

Pragniemy też pokazać filmy z głośnej serii wspinaczkowej Brit Rock, ale o szczegółach poinformujemy nieco później. (Na razie mamy zgodę na film z udziałem Alaistera Lee „Headjam”).


Pula filmowa wciąż się poszerza. Właśnie uzgodniliśmy pokaz filmu o Wandzie Rutkiewicz „Z góry widać lepiej”. Po projekcji zaplanowaliśmy spotkanie z Wiesławą Sujkowską, autorką monodramu „Wanda”, którego fragmenty wykorzystano w filmie i ew. reżyserem filmu.

Już teraz zapraszamy wszystkich zainteresowanych na nasz Przegląd, mając nadzieję, że jak zwykle dostarczy wielu emocji i wspomnień po spotkaniach z niezwykłymi ludźmi. Tradycyjnie będzie funkcjonowało stoisko z wydawnictwami górskimi, gdzie będzie można zdobyć autografy m.in. Moniki Witkowskiej (nowa książka o K2), Leszka Cichego, Jerzego Porębskiego i Wojtka Fuska (książka „Kurczab”) czy Krystyny Palmowskiej. 

Ważne miejsce w naszym repertuarze zajmują rasowe zagraniczne produkcje z puli festiwalu „Moc Gór” w Zakopanem. Pokażemy zarówno te nagrodzone, jak i specjalnie wybrane na warszawską imprezę. 

Cechują się one dużą rozpiętością tematyczną. dlatego też niemal każdy miłośnik gór znajdzie tu coś dla siebie. 

Polecamy zwłaszcza film „Mountain Guides” znanego słowackiego twórcy kina górskiego, Pavla Barabasa. Tłem są tutaj Tatry, a na pierwszym planie widzimy przewodników górskich z ich klientami. 

W filmie „Pioneers” miłośnicy Dolomitów będą mogli zobaczyć, dzięki zabiegom rekonstrukcyjnym, jak wyglądało chodzenie po nich przed stu laty, a jak wygląda dzisiaj. Różnica jest kolosalna, ale warto to zobaczyć na ekranie. Solowe wspinanie po pionowych urwiskach naprawdę robi wrażenie. 

Wspinaczka skalna jest także tematem filmu „Jotnar”, nakręconego na urokliwych islandzkich klifach. 

Z kolei ci, którzy cenią sobie Alpy, a szczególnie czterotysięczne szczyty, powinni obejrzeć film „Altavia 4000”, gdzie ukazano dwójkę wspinaczy realizujących ambitny cel przejścia wszystkich 62 szczytów o wysokości ponad 4000 m. 

Dla miłośników gór, którzy pragną przenieść się w świat kanadyjskich Gór Skalistych, polecamy obraz „To the Hills & Back”. Możemy zanurzyć się w świat ekstremalnych narciarzy i snowboardzistów, a także dowiedzieć się czegoś więcej o lawinach z ust zawodowego przewodnika. Laureat Grand Prix na festiwalu Zakopiańskim. 

I wreszcie dla fanów nepalskich klimatów i tamtejszej przyrody mamy film „Speed Expedition”, w którym poznajemy nie tylko wyższe partie Himalajów, ale też urokliwe tereny nizinne wokół parku Chitwan.  

 

 

x

Newsy

y

Polecamy również

Challengers - napisy

Wizjonerski twórca Luca Guadagnino przedstawia Challengers z Zendayą w roli Tashi Duncan, która jako złote dziecko tenisa, w wyniku kontuzji, została bezkompromisową trenerką...na korcie i...
romantyczny

Jutro będzie nasze - napisy

„Nawet na służącą się nie nadajesz!”, mówi do Delii jej mąż, jedną ręką zabierając jej wypłatę, a drugą wymierzając siarczysty policzek. Nieśmieszne? A może jednak...
dramat

Perfect Days - napisy

Nowy film twórcy „Lisbon Story" i „Nieba nad Berlinem" to medytacja nad prostotą i pięknem życia. W „Perfect Days" Wim Wenders opowiada historię japońskiego...
dramat

Strefa interesów - napisy

W „Strefie interesów" brytyjski reżyser Jonathan Glazer przygląda się domowej idylli w czasach nazistowskich Niemiec. Rudolf (Christian Friedel) wraz z żoną Hedwig (Sandra Hüller)...
dramat/historyczny

Baner