Rezerwacja 22 839 23 65

Newsy

WORLD SHORTS Skandynawia

2013-02-09

Fundacja Ad Arte zaprasza na kolejną porcję krótkiego kina!

Tym razem w Kinie Wisła w dniach 8-9 lutego odbędzie się dwudniowy przegląd najciekawszych skandynawskich filmów krótkometrażowych.

8 lutego zapraszamy na Krótki metraż z Finlandii (godz. 18.45) oraz ze Szwecji (godz. 20.30)

9 lutego zapraszamy na przegląd Krótkiego metrażu z Islandii (godz. 18.45) oraz z Danii (godz. 20.30)

Przegląd poprowadzi Jacqueline Horodynska.

Jacqueline Horodynska - z wykształcenia filolog rosyjski, z pasji kinoman; od kilku lat aktywnie wspiera większe, jak i mniejsze projekty promujące kulturę rosyjską w Polsce, głównie związane z branżą filmowa; w Fundacji Ad Arte odpowiedzialna za organizacje pokazów oraz kontakty z Rosją.

 

 


WTF – Welcome to Finland
Krótki metraż z Finlandii

8 lutego 2013 o godz. 18.45 Fundacja Ad Arte zaprasza na kolejną porcję krótkiego kina, tym razem serwowanego na zimno, po fińsku. Program krótkiego kina z Finlandii o podchwytliwym tytule „WTF”, oferowany jest jako kolejne danie w menu projektu World Shorts, czyli cyklu pokazów shortów z różnych krajów.  Welcome to Finland to ponad 90 minut wielokrotnie nagradzanych fińskich krótkich metraży, takich jak np: „Up and about again”, uznany między innymi na festiwalu w Montrealu, czy „So it goes” wyróżniony nagrodą specjalną festiwalu filmowego w Tampere. Dzięki tym filmom poznamy za równo przepiękną skandynawską przyrodę, jak i przekonamy się co to znaczy „fiński charakter”. Zapraszamy na kolejną filmową podróż, która orzeźwi nasze umysły.

Więcej na: www.facebook.com/worldshorts   

W PROGRAMIE WTF:

1. A Stone Left Unturned (Kovat miehet)
reż. Maarit Lalli, 19 min, 1999
Fikcja
Reima przygotowuje i orze pole, aby być gotowym na nadchodzącą jesień. Kamień leżący na polu „od początku świata”, jest przyczyną napięcia między ojcem i synem. Kto ma rację: ojciec czy syn? W tej relacji nikt nie marudzi, nikt się nie poddaje a nawet nie przyznaje się do niczego. „A stone left unturned”, to krótka opowieść o pełnym absurdu, typowo fińskim uporze, który objawia się w walce o kamień, który trzeba odwrócić...

2. So It Goes (Korsoteoria)
reż. Antti Heikki Pesonen, 29min, 2012
Fikcja
SO IT GOES to opowieść o kobiecie z kasy pracującej, o imieniu Elli, która nigdy nie wyjeżdżała poza granicę Finlandii. Teraz albo dostanie od losu zagraniczną podróż albo wielką miłość. Ale nigdy nie obie rzeczy.

3. The Dry Dock (Telakka)
reż. Tuukka Hari 12min, 2001
Dokument
Ten bardzo obrazowy i czarujący dokument opowiada historię jednego roku, wszystkich czterech pór roku, nad suchym dokiem Suomenlinna. W filmie świetnie uchwycono upływający czas, zdziwimy się jak dużo można odkryć w 10 minut jego trwania

4. Whats Up (MitŠ kuuluu)
reż. Risto-Pekka Blom, 3min, 2010
Eksperymentalny
To eksperymentalne wideo sprytnie łączy ze sobą odgłosy płaczącego i zadowolonego niemowlęcia, z obrazami dorosłego mężczyzny i kobiety, którzy odgrywają do przy tych dźwiękach uczucia, które w sobie mają. Film w humorystyczny sposób porusza temat naszej wrodzonej potrzeby bycia akceptowanym, kochanym i szczęśliwym.

5. Up And About Again (alkeilla taas)
reż. Maarit Suomi-VŠŠnŠnen 10min, 2009
Eksperymentalny
Up And About Again to eksperymentalny film opowiadający o wybieraniu i negocjowaniu życiowej drogi. Oniryczne i surrealistyczne obrazy przedstawiają przejażdżkę samochodem Datsun 100A, pokrytym grubą warstwą śniegu i lodu, przez letni krajobraz. Dzieje się coś niewytłumaczalnego, co przewraca do góry nogami szarość zwykłego dnia. W historii tej ukryty jest jednak ból...

6. Opportunist (MenestyjŠ)
reż.  Teemu Nikki 9 min, 2005
Fikcja
Dziesięcioletni Marko jest zazdrosny o swojego sąsiada Aki'ego, który jest w tym samym wieku co on. Pewnego razu rodziny Marko i Aki'ego wybierają się naprzejażdżkę. Na stacji benzynowej Marko dostrzega swoją szansę.

7. L'Artiste
reż. Esa Illi, 12 min, 2012
Eksperymentalny
Marc, młody artysta, performer, przyjeżdża na północ pełen oczekiwań. Wkrótce odkrywa, że niestety październikowa pogoda i ludzie z północy są dosyć chłodni. Marc stara się najlepiej jak potrafi, ale nie udaje mu się wywołać uśmiechu u nikogo. Bohater powoli zaczyna tracić wiarę w swoje siły.

Łączny czas: 94'

 
WORLD SHORTS: SZWECJA
Krótki metraż ze Szwecji

8 lutego 2013 o godz. 20.30 przenosimy się do malowniczej Szwecji: kraju znanego z zespołu Abby, designu pod marką Ikea i pięknych blondynek.  Począwszy od Ingmara Bergmana, Szwedzi słyną także  z rewelacyjnego kina. Zapraszamy do zapoznania się z krótką próbką ich umiejętności  już teraz.
Więcej na: www.facebook.com/worldshorts

W PROGRAMIE:

1. The Girl
Reż. Fjona Jonuzi / 2011 / 15’
Wracając do domu, 32-letnia Hanna zatrzymuje się przy małym sklepie, gdzie przypadkiem spotyka swojego 20-letniego znajomego Andreasa, który zaprasza ją na małe przyjęcie w pobliżu. Na miejscu okazuje się, że na imprezie znajduje się tylko pięciu rówieśników spotkanego chłopaka. Początkowo Hanna jest zmieszana, jednak zaczyna się powoli oswajać, by po chwili poczuć się jak jedna z nich...

2. Killing the Chickens to Scare the Monkeys
Reż. Jens Assur / 2011 / 24’
Rozgrywająca się w Chinach wyjątkowa historia, opowiedziana z nietypowego punktu widzenia za pomocą śmiałego języka filmowego. 9 scen rozegranych w szarej strefie między czernią a bielą ukazuje nieprzewidziane konsekwencje wpływu polityki na życie młodego nauczyciela. Precyzyjnie przemyślana forma i prowokacyjna technika narracji prowokują widza do refleksji - już od pierwszej, piętnastominutowej sceny, pozbawionej cięć montażowych. Szczery i bezkompromisowy film, pełen emocji i politycznego zacięcia.

3. Iván and Capitán
Reż. Frans Huhta Karlsson / 2011 / 15’
Cabo Polonio w Urugwaju to położona nad Atlantykiem, z pozoru opustoszała wioska. Prowadzi tu tylko jedna ścieżka i tylko latarnia morska posiada elektryczność. Wokół same wydmy i fale obmywające linię brzegową. Okolica należy do Ivána i Capitána, którzy za jedyne towarzystwo mają zbłąkane krowy i lwy morskie. Ale wszystko zmieni się wraz z nadejściem lata.

4. Syndromes
Reż. Kristoffer Borgli & The Golden Filter / 2011 / 11’
11-minutowy film norweskiej reżyserki Kristoffer Borgli, laureatki nagrody Grammy. Historia obdarzonej tajemniczymi zdolnościami młodej dziewczyny (w tej roli szwedzka modelka - Emma Aars), która odnajduje się tylko we własnym magicznym świecie, co napawa lękiem jej bogatych rodziców. Ta nierzeczywista, pełna surrealistycznych i przerażających wątków historia rozgrywa się do rytmu elektronicznej muzyki autorstwa grupy The Golden Filter.

5. Anyone for Tennis?
Reż. Monne Lindstrom / 2011 / 8’
Matka trójki dzieci stara się ze wszystkich sił wiązać koniec z końcem. Pewnego dnia na jej drodze pojawia się tenisista Rafael Nadal. Jedzą wspólnie lody, spędzają razem czas wolny, grają w tenisa i - przede wszystkim - świetnie się dogadują. Ta absurdalna i dramatyczna zarazem animacja opowiada o ich wspólnym lecie - tak wspaniałym, że aż nieprawdopodobnym.

6. Britta Persson - Toast to M
Reż. Bold Faces / 2011 / 3’
Nakręcony w głębokim szwedzkim lesie teledysk Britty Persson autorstwa duetu Bold Faces
(John Nordqvist i Johan Toorell).

7. Outside In
Reż. Tove Skeidsvoll, Petrus Sjövik / 2011 / 10’
Cecilia tańczy w lesie. Porusza się pod czujnym okiem ekipy filmowej, która reżyseruje jej ruchy. Gdy kamera wchodzi na trajektorię kolizyjną, Cecilia ma już dość. Nie będzie ulegać nachalnym i wydumanym instrukcjom. Zatańczy po swojemu.

ŁĄCZNY CZAS: 86 minWORLD SHORTS: ISLANDIA vol. 2
Krótki metraż z Islandii

9 lutego o godz. 18.45 Islandia już drugi raz pojawi się na naszej mapie, gdyż kinematografia islandzka posiada niesłychany potencjał, do eksplorowania którego ponownie Was zapraszamy. Miłego seansu!
Więcej na:
www.facebook.com/worldshorts

W PROGRAMIE:

1. Revolution Reykjavik
reż. Ísold Uggadóttir / 2011 / 19’
Kiedy islandzka ekonomia upada 58-letnia Gudfinna walczy o zachowanie swej godności.

2. Krass
reż. Tómas H. Jóhannesson / 2012 / 8’
Głównymi bohaterami filmu Krass są Oli, który prowadzi myjnię samochodową oraz jego niepełnosprawny umysłowo brat, Kelli. Pewnego razu na myjnię trafia dosyć porywczy kierowca zabytkowego samochodu. Auto ulega zniszczeniu kiedy Keli pisze na nim swoje imię.. Oli ratuje sytuację zwodząc klienta tak długo aż uda się pozbyć napisu z maski samochodu. Kiedy klient odjeżdża staje się oczywiste, że Keli namalował swoje imię także na drugiej stronie auta.
Zwiastun -
http://vimeo.com/33057439

3. The Wierd Girls Project –Secret Garden
reż. Kitty Von-Sometime /2011/5’
The Weird Girls Project to wieloletni projekt artystki Kitty Von-Sometime, w ramach którego powstało już 15 wideoartów inspirowanych dziecięcymi marzeniami. Ten epizod portretuje doniosła ścieżka dźwiękowa autorstwa Ólafura Arnaldsa i traktuje o szeroko pojętej kobiecej wolności.

4. BlindSided
reż. Richard Scobie / 2012 / 16’
Ekstremalny rasista i bigot traci wzrok w wyniku samochodowego wypadku. Niepewny czy odzyska kiedykolwiek wzrok, zmuszony jest polegać na swoim opiekunie, co okazuje się jednak mieć pewne nieprzewidziane konsekwencje.

5. Pension gang
reż Páll Grímsson / 2012 / 12’
Marta i Johann, emerytowana para   inwestuje swoje życiowe oszczędności z pomocą bankiera Bjarni’ego, który obiecał im podwojenie oszczędności w dosyć zawiły sposób. Niestety pieniądze zostają stracone więc para decyduje się złożyć wizytę bankierowi i przejąć sprawy w swoje ręce.

6. Dear Kaleb
reż. / 2010 / 25’
Jest ciemna, zimna, zimowa noc. Czternastoletni Kaleb staje przed trudnym wyborem. Kto jest ważniejszy:  najlepszy przyjaciel czy dziewczyna z jego snów?

ŁĄCZNY CZAS: 86 min
 

 WORLD SHORTS: DANIA
Krótki metraż z Danii

9 lutego o godz. 20.30 będziemy mieli okazję przyjrzeć się krótkometrażowym produkcjom z Danii.

Program składa się z filmów animowanych, dokumentalnych i fabularnych nagrodzonych na międzynarodowych festiwalach. Polscy widzowie będą mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć w większości premierowe pozycje, jeszcze nie pokazywane w naszym kraju. W programie znajdują się m.in. nagrodzona Oscarem dla najlepszego filmu krótkometrażowego amerykańska realizacja duńskiego reżysera Joachima Backa ("New Tennats"), opowieść o seksualnej igraszce, która rozwija się niezgodnie z oczekiwaniami („Picnic”, reż. Kasper Torsting) oraz teledyski Turboweekend i WhoMadeWho. Zapraszamy!

W PROGRAMIE:

1. TO ALL MY FRIENDS
Reż. Behrouz Bigdeli / 2010 / 29'
Mark i Sonny są punkami oraz najlepszymi kumplami. Od zawsze trzymali się razem i są dla siebie jedyną rodziną. Autodestrukcyjny Sonny nie ma problemów z ich bezcelową egzystencją na surowych przedmieściach, ale Mark pragnie czegoś więcej. Gdy dziewczyna proponuje mu przeprowadzkę do miasta, Mark czuje się rozdarty. Czy powinien zerwać trudną przyjaźń i stanąć na swoim, czy pozostać lojalnym wobec Sonny'ego, który desperacko nie chce się z nim rozstawać?

2. HEAVY HEADS
Reż. Helena Frank / 2010 / 8'
Minimalistyczna, animowana czarna komedia o samotności. Osamotniona w szarej kuchni Monika żyje w rytm dźwięków kapiącej z kranu wody i bzyczącej muchy. Monotonia zostaje przerwana przez pojawienie się niespodziewanego gościa...

3. NOWI LOKATORZY
Reż. Joachim Back / 2009 / 21'
Ciekawski sąsiad, handlarz narkotyków o szklanych oczach, mąż wymachujący bronią: oto członkowie orszaku powitalnego nowych lokatorów. Pośród jeszcze nie otwartych pudełek i nadziei na nowy początek, dwaj mężczyźni przekonują się, że wybrali najgorszy z możliwych dni. Ich nowe mieszkanie kryje okropną tajemnicę... W filmie zobaczymy gwiazdy nowojorskiej kinematografii i teatru (Vincent D'Onofrio, Jamie Harrold, Kevin Corrigan).

4. TROUBLE IS (TURBOWEEKEND)
Reż. Jakob Printzlau / 2009 / 3'
Nocne koszmary budzą się do życia w teledysku grupy Turboweekend. Reżyser Jakob Printzlau to nagradzany duński reżyser i grafik. Pracował m.in. jako autor teledysków i twórca oprawy graficznej dla takich wytwórni, jak Epitaph Records, 4AD, Sony Music i Universal Music.

5. PICNIC
Reż. Kasper Torsting / 2008 / 19’
Związek Michaela i Sary nie należy do typowych. Sara ma fantazję uprawiania seksu w naturalnym środowisku, Michael włóczy się z nią po parkach. W trakcie jednej z kolejnych radosnych przechadzek zostają nakryci przez dwóch przypadkowych mężczyzn. Niewinna seksualna fantazja przeradza się w wybuch psychicznej przemocy... Film traktuje o odwiecznej walce płci: wielkich oczekiwaniach, zazdrości i pożądaniu.

6. INSIDE WORLD (WHOMADEWHO)
Reż. Lasse Martinussen / 2012 / 3'
Tańczące nastolatki kontra lubieżni starcy. Kontrowersyjny teledysk grupy WhoMadeWho.

ŁĄCZNY CZAS: 83 minCENNIK:
Jeden pokaz: 16zł
Karnet na 4 pokazy: 52zł

 
Organizator: Fundacja Ad Arte


x

Newsy

y

Polecamy również

Fatima - lektor

W czasach Wielkiej Wojny ludzie poszukiwali nadziei. Doświadczyli cudu. Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, poruszająca opowieść o objawieniach fatimskich, które dały siłę milionom...
historyczny/religijny

Jak rozmawiać z psem - dubbing

Zastanawialiście się kiedyś, jakby to było usłyszeć co naprawdę myśli twoje ukochane zwierzę? To możliwe tylko za sprawą nowej komedii familijnej producenta hitów „DORWAĆ...
familijny/komedia

Misiowe Poranki: Bal Happy Halloween

Zapraszamy na bal przebierańców  w klimacie Happy Halloween. Podczas zabawy upiorne tańce, mroczne zabawy i tunel strachu. Tradycyjnie na każdym balu rozlosujemy nagrody za halloweenowe...
dla dzieci

Nowy porządek - napisy

Mocny jak zadany niespodziewanie cios, kipiący od gniewu jak uliczny tłum, wciągający niczym polityczna intryga – „Nowy porządek” to wbijająca w fotel mieszanka thrillera i...
dramat/thriller

Baner