Rezerwacja 22 828 93 03

Newsy

KOBIETY FRANCUSKIEGO KINA: Brigitte Bardot | "Pogarda" |28.11

KOBIETY FRANCUSKIEGO KINA - Przewodnik po francuskiej kinematografii

Zapraszamy na nowy cykl realizowany z Instytutem Francuskim/Institut français de Pologne ? Varsovie. W programie przeglądu znalazły się jedne z najbardziej reprezentatywnych filmów w karierze czołowych francuskich kobiet - aktorek i reżyserek. Filmy te stanowią przegląd dokonań kinematografii francuskiej. Każdego miesiąca wyświetlimy tytuł, skupiając się na wybranej reprezentantce. Każdy pokaz poprzedzony będzie prelekcją dr Marcina Radomskiego, dziennikarza i krytyka filmowego, autora kanału YouTube KINOrozmowa.

W listopadzie będzie to seans poświęcony jednej z najbardziej rozpoznawalnych kobiet francuskiego kina - Brigitte Bardot - francuskiej modelce, piosenkarce i aktorce filmowa, symbolu seksapilu w latach 50. i 60. XX wieku.

28 listopada o godz. 18:00 wyświetlimy film „Pogarda” z 1963 roku w reż. Jean-Luc Godarda, w której zagrała główną rolę. 
 
Bilety w cenie 19 zł 
Kursantom Instytutu Francuskiego przysługują bilety zniżkowe - 17 zł (kartoniki do odbioru w Instytucie) 
 

 
 
„Pogarda”
 
 
Camille (Brigitte Bardot) jest żoną słynnego scenarzysty, Paula Javala (Michel Piccoli). Pewnego dnia, amerykański producent filmowy, Jeremy Prokosch (Jack Palance), zwraca się do niego z prośbą o poprawienie kilku scen w filmie "Odyseusz", realizowanym na Capri przez Fritza Langa. Początkowo mężczyzna nie jest chętny do modyfikowania scen i przeciwstawiania się znanemu reżyserowi. Dopiero kiedy Prokosch proponuje mu dodatkowe pieniądze, zgadza się wprowadzić poprawki do scenariusza. Camilla, która towarzyszy mężowi na planie filmowym, odczuwa do niego coraz głębszą pogardę. W końcu uświadamia sobie, że już go nie kocha...

 
Prowadzący: Marcin Radomski
 
 
Dziennikarz, krytyk filmowy, doktor nauk humanistycznych. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim, Collegium Civitas i Uniwersytecie w Amsterdamie. Doktorat obronił w Instytucie Sztuki PAN. Publikuje w polskich i zagranicznych mediach m.in. Onecie, Interii, "Newsweeku", "Rzeczpospolitej". Wykłada w Warszawskiej Szkole Filmowej i Uniwersytecie SWPS. Autor i prowadzący kanał filmowy KINOrozmowa. Członek Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI. Nominowany w 2023 roku do nagrody PISF w kategorii krytyk filmowy.